HUDBA Z HER OPĚT NADCHLA RUDOLFINUM

01.02.2019

Zaklínač, World of Warcraft nebo Arma - to jsou některé z hudebních hitů, které
rozezněly v neděli 27. ledna Dvořákovu síň v Rudolfinu.

Orchestr Filmová filharmonie pod vedením energického dirigenta Chuheie Iwasakiho opět dokázal, že i symfonická herní hudba může právem patřit na velká koncertní pódia.

První půlku koncertu odstartovala ve svižném tempu hudba z akční střílečky Battlefield 1942. Řízný tón zvolil i moderátor večera, herní odborník Mikoláš Tuček, který publikum vtipně naladil na další hity. Filmová filharmonie pak pokračovala podobně úderně přes melodie Warhammeru a suitu z Mount & Blade. Publikum nechali hráči vydechnout u tesklivé hudby ze hry Fallout 4, která síň na chvíli zmrazila. Následovala osvědčená suita z kultovní hry World of Warcraft, sestavená ze tří kontrastních melodií, včetně rytmického středověkého tématu. Zbytek první půlky koncertu patřil českým herním hitům - Mafii a Armě. Oba autoři - Vladimír Šimůnek (Mafie) a Jan Dušek (Arma) si přišli podání svých klenotů poslechnout a podobně jako orchestr i oni sklidili potlesk. Nutno dodat, že českou vlnu přerušilo geniální téma ze strategie Company of Heroes 2, kdy nastoupila pánská část sboru a jejich rusky zpívaná melodie doplněná houslovým a violoncellovým sólem právem dozněla v ohromeném tichu, které pak propuklo v hlasitý potlesk.

O přestávce se posluchači mohli odreagovat třeba fotografováním s oblíbenými cosplayery. Nechyběl ani zaklínač Geralt a Ciri a další postavy, které mnohdy poznali zejména skalní fandové.

Druhá polovina večera slibovala pořádnou nálož dalších hitů - a Filmharmonie posluchače nezklamala. Nakoply ji novinky v programu The Legend of Zelda, God of War 3 a Diablo 2. Z minulého koncertu už někteří posluchači věděli, že co se týče další skladby ze středověké české hry Kingdom Come: Deliverance, je na co se těšit. Symfonická suita, kterou na prvním koncertě zahrála Filmharmonie ve světové premiéře, je plná chytlavých melodií. Navíc se k orchestru přidávají zpěváci. Sbor Filmové filharmonie, který vede sbormistryně Lenka Dandová, už je také miláčkem publika - a jejich podání právě této suity bylo přesně takové, jaké má být. Mocné, kde má být silné, hladící, kde má být jemné. Perličkou celé skladby bylo křišťálové sopránové sólo téměř do ticha. Následoval očekávaný Zaklínač (The Witcher 3) a sbor se znovu vrátil v plné síle na sérii skladeb z her Elder Scrolls, vrcholící hudbou Dragonborn ze Skyrim, kde pánové ze sboru předvedli, že barbarský řev jim není cizí - a možná tím některé posluchače na začátku trochu vylekali. Koncert právem uzavírala další kultovní battle hra League of Legends. Epická hudba nenechala nikoho na pochybách, že tohle je opravdu vrchol večera.

Po standing ovation orchestr přidal další hru z české dílny s hudbou od Varhana Orchestroviče Bauera, který byl též účastníkem koncertu. Jako vždy si vzal slovo dirigent Chuhei Iwasaki, který uvedl, že protože je Japonec, tak orchestr zahraje jako další přídavek japonskou hudbu. A přišel Super Mario i s elektronickými zvuky ze hry. Bylo vidět, že orchestr toto neotřelé aranžmá na závěr neskutečně baví - a publikum také.

Kromě skladatelů se koncertu účastnili i zástupci českých herních studií Warhorse a BohemiaInteractive, jejichž jména mají v zahraničí břink. Moderátor Mikoláš Tuček opět zvládl skloubit herní geekovství a zasvěcenost s důstojným prostředím Rudolfina a ještě u toho vtipkovat. Orchestr i sbor předvedli tradiční zapálení a nadšení pro hru, stejně jako preciznost nastudování. Do Rudolfina se vrátí už 27. dubna s oblíbeným programem Fantasy, který nabídne mnoho novinek. Lístky mizí velkou rychlostí, proto neváhejte a zakupte si ten svůj včas na
www.filmharmonie.cz. Mediální partner: www.vanili.cz.