Hyundai NEXO stanovilo nový rekord v dojezdu vodíkových automobilů

04.12.2019

Známý francouzský vzduchoplavec a prezident nadace Solar Impulse Foundation Bertrand Piccard překonal světový rekord v nejdelší ujeté vzdálenosti na jednu nádrž paliva s vozidlem poháněným vodíkem. Piccard odstartoval za volantem vozu Hyundai Nexo v pondělí 25. listopadu z vodíkové plnicí stanice FaHyence v obci Sarreguemines. Toto místo bylo zvoleno vzhledem k velkému úsilí metropolitního regionu Grand Est o odpovědnou mobilitu. Následujícího dne dojel k muzeu letectví a kosmonautiky, Musée de l'Air et de l'Espace, ve městě Le Bourget - a překonal tak vzdálenost 778 km. Žádný sériově vyráběný automobil, poháněný vodíkovými palivovými články, ještě nikdy neujel na jednu nádrž paliva tolik kilometrů.

Bertrand Piccard je zvyklý na výjimečné výzvy. Jako první obletěl svět v balónu Breitling Orbiter a v letadle Solar Impulse, poháněném sluneční energií. Bertrand Piccard tentokrát mohl vzít na své dobrodružství i spolucestující. Světoznámý dobrodruh a jeho hosté tak měli příležitost objevit novou generaci osobního automobilu, sdílet své zkušenosti v oblasti ochrany životního prostředí a porovnávat své úhly pohledu na trvale udržitelný vývoj a mobilitu.

Do sedadla spolujezdce vedle Bertranda Piccarda usedli:

• Jean Rottner, prezident metropolitního regionu Grand Est (Francouz)

• Jindřich I. Lucemburský, velkovévoda lucemburský

• Michel Delpon, poslanec parlamentu za departement Dordogne a prezident skupiny pro výzkum vodíku v Národním shromáždění (Francouz)

• Benoît Potier, generální ředitel společnosti Air Liquide (Francouz)

• Bruno Le Maire, ministr hospodářství a financí (Francouz)

• Elisabeth Borneová, ministryně pro ekologickou a solidární transformaci (Francouzka)

• Jeho Veličenstvo kníže Albert II. Monacký

Oslava rekordu proběhla v zázemí muzea "Musée de l'Air et de l'Espace" v Le Bourgetu, které bylo připomínkou vzdušných hrdinských výkonů Bertranda Piccarda. V rámci oslavy pronesli Bertrand Piccard, jako nový držitel světového rekordu s vodíkem poháněným vozidlem, a Lionel French-Keogh, generální ředitel společnosti Hyundai Motor France, své projevy.

"Tímto dobrodružstvím jsme dokázali, že díky čistým technologiím již k překonávání rekordů nepotřebujeme revoluční experimentální prototypy. Nyní tak může činit kdokoli se standardními vozidly s nulovými emisemi," řekl Piccard. "Začíná nová éra výkonů ve prospěch ochrany životního prostředí."

Lionel French-Keogh, generální ředitel společnosti Hyundai Motor France, na Piccardova slova navázal: "Přestože někteří ještě pochybují o významu vodíku pro automobily zítřka, my ve společnosti Hyundai v něj věříme již od roku 1998, kdy jsme zahájili vývoj této technologie. Díky tomuto rekordu, stanovenému Bertrandem Piccardem, byly veškeré pohybnosti rozptýleny. Bertrand - člověk, jemuž věnuje pozornost celý svět - je charismatická osobnost, která ví lépe než kdokoli jiný, jak vzbudit povědomí o problémech s klimatem. Sdílíme s ním přesvědčení, že je možné změnit naši spotřebu trvale udržitelným způsobem a vodík je odpovědí na tento problém. V respektu vůči životnímu prostředí spatřujeme příležitost k růstu, nikoli překážku pro inovace."

Hyundai se stal prvním výrobcem automobilů, který zahájil velkosériovou výrobu vozidel s pohonem na vodík, a aktivně se připravuje na budoucí mobilitu s nulovými emisemi. Značka již zareagovala na aktuální změny na automobilovém trhu nabídkou nejširšího výběru elektrifikovaných pohonů a vyhýbá se jakýmkoli dogmatickým postojům vůči alternativním energiím.

Bertrand Piccard usiluje se svou nadací Solar Impulse Foundation o ochranu planety, mimo jiné i prostřednictvím výzvy 1000 hospodárných a ziskových řešení pro ochranu životního prostředí. Hyundai Motor France sdílí stejnou vizi trvale udržitelného růstu a používá Piccarda jako svého ambasadora od roku 2017.

Hyundai Motor France a Bertrand Piccard uspořádali v září 2018 v Paříži významnou konferenci, na níž se poprvé sešli všichni přední hráči ve vodíkovém odvětví ve Francii.

Nejdůležitější údaje o rekordní jízdě:

• Počet ujetých kilometrů: 778 km

• Zbývající dojezd podle palubního počítače: 49 km

• Množství vyčištěného vzduchu: 404,6 kl, což je přibližně objem vzduchu, který projde plícemi 23 dospělých osob každý den

• Snížení emisí CO2: o 111,2 kg - toto množství oxidu uhličitého vypouští při ujetí 778 km vozidla stejné kategorie, poháněná spalovacími motory.