Proč je informační systém důležitý pro malou i velkou firmu? A jak vybrat ten správný?

18.08.2023

Životní tempo běžného smrtelníka je velmi rychlé – a tempo úspěšného podnikatele doslova vražedné. Jinak to ani nejde. Ve vysoce konkurenčním prostředí skutečně není čas váhat. 

Naštěstí existují špičkové nástroje pro správu a zpracování informací. Popravdě by to bez nich ani nešlo. A ústředním prvkem podniků všech velikostí je vhodně zvolený informační systém. V posledních dvou dekádách se zařadil na seznam nezbytných aspektů efektivního podnikání. Bez ohledu na to, jestli zrovna budujete start-up, nebo již stojíte v čele větší organizace, nesmíte význam ERP (Enterprise Resource Planning) podcenit. Proč ho potřebujete a na co se zaměřit při výběru?

Význam informačního systému se liší dle velikosti podnikání

Živnostník a menší firma

Informační systém má zásadní význam i pro drobné podnikatele - živnostníky a malé firmy. Ať už jde o zpracování účetnictví, evidenci majetku, správu skladů či komunikaci s klienty – všechny tyto oblasti jsou díky němu efektivnější a sjednocené. Dobrou volbu pro začátek je například ekonomický účetní systém RIS/RIS.NET – oblíbený softwarový nástroj živnostníků a menších společností láká na intuitivní uživatelské rozhraní a optimalizované základní moduly pro zjednodušení každodenní administrativy.

Středně velká společnost

Pro středně velké společnosti se požadavky na funkčnost informačního systému mění. Větší množství specializovaných oblastí a agend již vyžaduje sofistikovanější platformu, která dokáže integrovat různé činnosti do jednoho celku. A opět lze zmínit český modulový informační systém RIS/RIS.NET - nabízí rozsáhlou funkcionalitu a dokáže se snadno přizpůsobit konkrétním potřebám libovolného podnikání. Odpadá tak nutnost práce s několika různými softwary. Implementace je o něco delší a zabere až několik měsíců, nicméně poté již společnost využívá všechny výhody komplexního informačního systému v jejich plném rozsahu.

Velká společnost

Pro větší firmy je implementace informačního systému doslova existenční otázkou. Zpracování ohromného množství dat, koordinace desítek až stovek uživatelů a napojení na další systémy se již bez robustního řešení neobejdou. Jedinou správnou volbou je plnohodnotný systém třídy ERP. Zájemcům o časem prověřenou platformu lze doporučit RIS/RIS.NET v kombinaci s manažerským informačním systémem TOP-RIS.

Jak postupovat při výběru informačního systému?

Bez ohledu na to, jestli vaše volba padne na české ERP RIS, dodržte následující postup:

Definujte, jaké oblasti musí systém pokrýt a jaké funkce skutečně potřebujete. Zamyslete se nad tím, co je pro vaše podnikání nejdůležitější. Analyzujte aktuální procesy a identifikujte oblasti, které vyžadují automatizaci a optimalizaci procesů.

Zároveň myslete na budoucí růst. Systém by měl vykázat dostatečnou flexibilitu, aby se mohl přizpůsobit novým požadavkům.

A nepodceňujte ani náročnost implementace. Je ve vašem zájmu, abyste nového pomocníka využívali v co nejkratším čase.

komerční sdělení