Intimní rozhovory s těmi, jež stojí převážně v pozadí

28.03.2023

Kateřina Tůmová: ŽENY ZA ZÁDY – PARTNERKY SLAVNÝCH SPORTOVCŮ.

Skutečnost, že úspěchem mužů stojí často jejich ženy, je všeobecně známá. V této knize vůbec poprvé zazní životní příběhy žen, které stojí za skvělými výkony a slávou známých českých sportovců - výjimečných sportovních ikon a legend.

V obsáhlém knižním rozhovoru se dozvíte, jakou největší bolest skrývá Marie Růžičková, manželka legendy z Nagana. S čím se potýkala Jana Hübschmanová a jak složité je vyrovnat se s autismem vlastního syna. Kdy cítila beznaděj Kateřina Šafránková, manželka paraolympionika a kapitána našeho reprezentačního týmu ve sladge hokeji. Co považuje za smysl svého života Vlasta Panenková a čím ji její muž Antonín dokáže i po padesáti letech manželství překvapit. Co se skrývá v životním příběhu Michaely Salák a jak těžké a současně krásné je být nevlastním rodičem v případě Petry Rosolové? Jakou nečekanou pravdu najdete za mediálním lynčem Kateřiny Kristelové, partnerky fotbalisty Tomáše Řepky? A jak těžké je žít v cizí zemi bez znalosti jazyka i místních zvyků a znovu se restartovat po rozvodu, zazní od Hedviky Kollerové.

Ženy v této knize spojuje touha nevzdávat se a čelit překážkám. Díky jejich exkluzivním rozhovorům, které nemíří jen na povrch, ale do mnohem hlubších vrstev, máte šanci spatřit, co se skrývá pod mediálním obrazem a virtuální realitou, která ráda a záměrně zkresluje.

Ukázka z knihy:

Kdy jsi zažila svoje nejhorší období? Kdy člověk bilancuje a cítí se sám ...

Těžké chvíle zažívám teď. Stalo se toho tolik ... Covid, válka na Ukra­jině ... to všechno se promítlo do života nás všech, a ani tam, kde žiju, tomu není jinak, pracovních příležitostí je míň, lidi jsou otřesení... To, že svět už nikdy nebude jako dřív, není klišé.

Navíc odešel jeden z mých blízkých přátel, někdo, kdo mi byl oporou a ochráncem. Bolí to doteď a není potřeba znát detaily.

Mám za sebou otřesy ve všech rovinách a není to nejhezčí čas. Vím, že bude líp. Musí.

Bylo těžké i období po tvém rozvodu, nebo jsi ho zvládla překvapivě s lehkostí?

To víš, že to patří k těžkým momentům. Jedna z nejhorších situací byla, když jsme jely s holkama poprvé na Vánoce po rozvodu do Čech a moje máma dostala infarkt. Z ničeho nic. Bylo to na Štědrý den a měla jsem strach, že mi umře. Seskupilo se najednou dost záleži­tostí dohromady, tak jak to bývá ...

První Vánoce bez Honzy, doma u mámy navařeno, ale ona sama v nemocnici, strach o její život a dárky pod stromeček v autě ... Žádná hezká atmosféra. Bylo to o strachu a obavách, že přijdeš to nejcennější. O mámu.

Nakonec jsme si s holkama namazaly rohlík s máslem, rozdaly si dárky, které jsem přinesla z auta, a šly spát. Život je o tom, co vydržíš, ne, co si vysníš.

Marie Růžičková * Kateřina Kristelová * Hedvika Kollerová * Jana Hübschmannová * Michaela Salák * Petra Rosolová * Vlasta Panenková * Kateřina Šafránková 

(z rozhovoru s Hedvikou Kollerovou)

Autor i foto: Petr Mráček