Jak fungují digitální nomádi ve své práci? A je to pro každého?

20.02.2023

V posledních letech rozhodně přibylo lidí, kteří se živí jako digitální nomádi. To znamená, že mají kancelář na pláži a pracují během cestování. Takový život by se jistě líbil mnoha lidem. Pravdou je, že není vhodný pro každého a není vždy jednoduchý. Na sociálních sítích to může vypadat idylicky, ale realita je trochu jiná. Stejně tak ale tato práce může být pro vás ideální. Jak to zjistíte?

Můžete být digitálním nomádem i vy?

Dobrou zprávou je, že nemusíte mít velké zkušenosti s online prací, abyste se mohli stát digitálními nomády. V každém případě musíte dosáhnout požadavků iso 9001, tedy kvality a spokojenosti zákazníků. Jinak si nevyděláte tolik peněz, abyste mohli cestovat a zároveň pracovat. Obecně budete potřebovat na práci nomáda pár základních věcí:

  • notebook (tablet nebo jiné zařízení),
  • stabilní internetové připojení,
  • odvahu,
  • touhu se učit nové věci.

Schopnosti, bez kterých se neobejdete

V každém případě potřebujete jednu zásadní vlastnost: ochotu experimentovat, učit se a začínat znovu. Proces nemusí být jednoduchý, ale jistě najdete něco, co můžete dělat online. Pracovních příležitostí je dnes hodně. Budete se muset ale neustále učit, rozvíjet a někdy uznat, že jste se všechno učili zbytečně a začít znovu. Ale i to patří k životu digitálního nomáda.

Výhody života digitálního nomáda

Vydělávat můžete pohodlně s českými klienty a přitom utrácet peníze v zemi, která vyžaduje mnohem menší částky. V jihovýchodní Asii si za 18 tisíc užijete poměrně luxusní život, zatímco v Čechách byste byli na pomezí chudoby. Nebudete muset proto tolik pracovat, abyste si mohli dovolit krásný život. Budete nezávislí a navštívíte úžasná místa.

Práce na cestách může být velký stres

Nezáleží na tom, čím se budete zabývat. Můžete myslet na životní prostředí podle iso 14001 a užívat si života naplno po celém světě. Neměli byste ale počítat s tím, že to bude navždy. Většina nomádů se po nějaké době usadí. Neustálé cestování a pracovní povinnosti k tomu mohou být stresující. Možná tento životní styl není pro vás. Vyzkoušejte ho a sami uvidíte, jak dlouho vám nadšení vydrží.

Zdroj obrázku: rawiwano / Shutterstock.com

komerční sdělení