Jak na klima? Šest nejlepších nápadů získává ceny Adapterra Awards

07.11.2020

Ceny Adapterra Awards za nejlepší nápady, jak čelit projevům klimatické změny si od Nadace Partnerství odnáší šestice projektů. Hlasování o "miss sympatie", ve kterém se pro 21 finalistů sešlo 8 tisíc hlasů, vyhrálo navrácení řeky Dyje do tří odstavených ramen. Projekt Povodí Moravy si zároveň odnáší i cenu odborné poroty za nejlepší opatření proti suchu ve volné krajině. Spolu s ním slaví první místo v kategorii volná krajina i Lubor Křížek za systém tůněk a mezí k zadržování vody v Dřevništi u Sedlčan. V kategorii zastavěná území porotce nejvíc zaujal Park u Rakováčku v Rokycanech, který slouží místním lidem i rakům. Cenu za unikátní pracovní prostředí vyhrál ČSOB Kampus v pražských Radlicích se stromy a parkem na střeše a chytrým systémem vytápění a chlazení. V kategorii můj domov zvítězil téměř soběstačný slaměný dům v Dobřejovicích. Cenu za nejlepší projekt na území Prahy, partnera soutěže, získaly Plužiny jako příklad šetrného zemědělství v hlavním městě. Všechny inspirativní projekty představuje databáze na www.adapterraawards.cz.

Nový prostor pro řeku Dyji společně s rakouskými partnery vybudovalo na Břeclavsku Povodí Moravy. Dříve narovnaný tok řeky se vrátil do tří původních meandrů, což řeku prodloužilo o více jak třetinu. Dyje tak opět pomáhá zadržet vodu v okolních lužních lesích. Unikátní přeshraniční projekt v konkurenci dvacítky dalších soutěžících získal 1 370 hlasů a získává tak Cenu sympatie veřejnosti.

"Letos se do Adapterra Awards přihlásilo rekordních 78 projektů, 21 z nich odborná porota poslala do finále. Všech šest vítězů teď získá příležitost zúčastnit se exkurze za inspirativními příklady adaptačních opatření v Rakousku a Bavorsku, jakmile to situace okolo epidemie dovolí. Všechny finálové projekty však byly velmi kvalitní a budou zařazeny do stále rostoucí databáze Adapterra, kde si svou inspiraci najdou odborníci i domácí kutilové," vysvětluje specialista na klimatické adaptace Martin Ander z Nadace Partnerství.

Systém malých tůněk a mezí k zadržování vody vlastnoručně vybudoval v Dřevništi u Sedlčan Lubor Křížek. Tůně pomáhají zadržovat vodu na pozemku v době sucha a brání záplavám bahna z okolních polí v době přívalových dešťů. Křížek za svůj počin získává 100 tisíc korun od hlavního partnera Nestlé Česko.

"Jako potravinářská firma si silně uvědomujeme, jak důležité je jsou pro kvalitní produkty důležité kvalitní suroviny. To není možné bez zdravé krajiny a udržitelného hospodaření. Máme radost, že naše podpora vítězi pomůže podniknout další kroky k jejímu udržení," říká Martina Šilhánová, manažerka CSR Nestlé.

Dva z vítězných projektů najdeme v Praze. Kategorii pracovní prostředí firem ovládl ČSOB Kampus v pražských Radlicích. Ten je unikátní zejména vytápěním a ochlazováním budovy pomocí rozsáhlé soustavy tepelných čerpadel. Inspiruje i velkorysými zelenými střechami a chytrým využíváním dešťové vody. Odborná porota ocenila v hlavním městě také projekt Plužiny v Dolních Počernicích. Souvislý lán pole dnes dělí aleje ovocných stromů. Mezi nimi se střídají plodiny a hospodaří se zde bez chemie.

"Úprava šestihektarového pole na východním okraji Prahy s názvem Plužiny, je krásný příklad adaptačního opatření, jak se snažíme zlepšit krajinu, kvalitu zemědělské půdy a zároveň prostředí pro obyvatele Prahy. Zároveň hospodaříme dle zásad ekologického zemědělství, které nově zavádíme na všech pozemcích hlavního města. Jednolitý lán jsme rozdělili ovocnými stromořadími a mezemi na menší políčka, na kterých střídáme plodiny bez použití chemie. Používáme tradiční způsoby hospodaření a vypěstované plodiny navíc putují do místních škol či dětských domovů," přibližuje vítěze náměstek pražského primátora Petr Hlubuček.

S dobrými klima nápady nepřichází jen metropole, ale i menší sídla.

Porotce letos zaujal Park u Rakováčku postavený městem Rokycany. Rakovský potok se nově klikatí přirozeným širokým korytem uprostřed zástavby, což vyhovuje místním lidem i rakům.

Téměř soběstačný slaměný dům Jana Chvátala z Dobřejovic pak získal nejvyšší ocenění poroty v kategorii Náš domov. Dům je postavený z velkoformátových slaměných bloků, doplněný dřevem, hlínou a celulózou. Majitelé v domě využívají dešťovku, s chlazením pomáhá zelená střecha a promyšlené vnější stínění oken.

Vítězové si vzhledem k pandemii koronaviru letos mohli převzít svá ocenění pouze virtuálně a to během konference Zdravá a odolná krajina. Ta se letos soustředila na adaptační trendy v příměstské a zemědělské krajině. Účastníci řešili témata jako příměstské parky, kvalita půdy nebo přehrady versus přírodní řešení zadržování vody.

Všechny vítězné a další inspirativní projekty najdete v databázi na www.adapterraawards.cz/databaze