Jak neplýtvat v dílně energiemi?

20.01.2023

Dílny profesionální i ty domácí, kutilské, jsou v některých případech mimo jiné i významnými "žrouty" energie. Záleží samozřejmě na tom, jaké nářadí a nástroje se v dílně používají, ale vzhledem k tomu, že dnes je na elektřinu prakticky všechno, jen těžko bychom hledali dílnu, ve které není možné právě na spotřebě energií alespoň trochu ušetřit.

Ušetřit se dá na světle

V dílně probíhají práce, na které je potřeba si občas pořádně posvítit. Dílny jsou ale často prostorami, které nejsou z hlediska výbavy a rekonstrukcí v centru pozornosti. Výsledkem bývá i nevhodné osvětlení. Pokud ve vaší dílně ze stropu stále visí klasická žárovka, o úsporách se nedá moc mluvit.

Nejen v dnešní době drahých energií je potřeba volit spíše žárovky úsporné. Nejen, že dobře svítí, ale přinášejí i možnost ušetřit peníze. Rozmístění světelných zdrojů i počet žárovek v dílně bude hrát pro šetření stejně jako pro kvalitu osvětlení velkou roli. Při plánování osvětlení je třeba brát v potaz oba parametry. Nejen osvětlení ale hraje ve spotřebě energií roli. Jak šetřit v dílně na energiích jinými způsoby?

Ušetřete také díky nářadí a nástrojům

V dílnách všech typů se samozřejmě nachází i plno nářadí a nástrojů, které pro svůj chod potřebují elektrickou energii. Elektrické nástroje, které již máme nějaký ten pátek budou pravděpodobně charakterizovány velkou spotřebou. Investice do nového a úsporného nářadí je tak vlastně součástí šetření. Projeví se samozřejmě až z dlouhodobějšího hlediska, přesto má velký smysl. Zvláště u velkého a energeticky velmi náročného nářadí jako jsou stolní pily, nebo hoblovky se jedná o velmi významný krok.

Vyplatí se také zamyslet se nad tím, zda je třeba na všechny činnosti používat elektrické nářadí. Někdy si můžeme vystačit se silou lidských rukou. Je zřejmé, že v profesionálním pneuservisu asi není možné nahradit velké zvedáky ručním heverem, u mnoha jiných druhů nářadí to ale možné je.

Chceme-li ušetřit, musíme zkrátka dílně věnovat stejnou pozornost jako ostatním částem domu a přistupovat k jejich výbavě se stejnou odpovědností a stejnými požadavky.

Zdroj obrázku: Benedek Alpar / Shutterstock.com 

komerční sdělení