Jak se udržet ve formě i během oslav Vánoc? Posilujte na domácí hrazdě

02.12.2022

Vánoce jsou pro mnoho lidí pravidelnou dovolenou od posiloven, fitness center a diet, které obvykle drží, aby byli fit. Jenže ne všichni se chtějí flákat a pak se stresovat novoročním vážením. Pokud i vy chcete pokračovat ve zdravém životním stylu i v nadcházejícím období, napište si Ježíškovi o hrazdu.

Co od posilování na hrazdě můžete očekávat?

Posilování za pomoci vlastní váhy je čím dál tím oblíbenějším druhem trénování lidského těla. Nepotřebujete k tomu totiž milion doplňků ani žádnou zdlouhavou přípravu. Jednoduše se rozcvičíte a zahřejete své svalstvo tak, jak jste před tréninkem zvyklí, a můžete začít. Prostřednictvím pravidelného posilování na hrazdě dosáhnete rychlých změn, které vás překvapí. Jde totiž o vysoce efektivní způsob formování postavy.

Na hrazdě si také zvýšíte silový rozsah a potrénujete výdrž. Kromě toho se ale těšte i na zlepšení koordinace pohybu a posílení zejména středové osy těla. Hrazdy jsou proto skvělým způsobem, jak se zbavit bolestí zad a kříže, ale dokonce i špatného držení těla a nevhodného stylu chůze či běhu. A pozitivní dopad má posilování samozřejmě také na psychiku člověka.

Typy posilovacích hrazd na domácí použití

Budeme-li hledat nejoblíbenější typ domácí hrazdy, možná vás překvapí, že jde o ten vůbec nejlevnější a nejjednodušší. Mezi naprosté bestsellery totiž patří takzvaná rozpěrná tyč, kterou v perfektní kvalitě naleznete například tady:  https://hop-sport.cz/hrazdy .

Jde v podstatě o teleskopickou tyč, která se umisťuje mezi dveřní futra. Tolik oblíbená je tato hrazda především proto, že se upevňuje zcela bez nutnosti vrtání, a můžete ji po skončení tréninku jednoduše sundat a uklidit.

Hrazda, která se ukotvuje do stropu, je pak v oblíbenosti hned druhá v pořadí. I tento typ hrazdy se postará o to, aby vaše břišní svalstvo, stejně jako ramena a záda, bylo perfektně vyrýsované a tvrdé jako kámen.

Dalšími typy, na které v obchodech narazíte, jsou hrazdy rohové, které se přivrtávají ke zdem do rohů místností. Najdete ale i volně stojící hrazdy s vlastní konstrukcí a nastavitelnou výškou.

Je trénování na domácí hrazdě dostatečně bezpečné?

Základním pravidlem při výběru hrazdy je nekoukat u jednotlivých modelů hrazd na cenu, ale spíše na doporučení.

Hned další proměnnou, na kterou nesmíte zapomenout, je nosnost hrazdy. Každý výrobce totiž uvádí doporučenou zátěž hrazdy, která se v rámci bezpečného posilování nesmí překračovat. Ideální naopak je, když máte oproti uvedené maximální nosnosti váhovou rezervu. Pokud budete dodržovat pokyny výrobce vámi zakoupené hrazdy, nemusíte se o svou bezpečnost při tréninku obávat.

O bezpečnost se postarají také speciálně navržená protiskluzová madla z PVC, která hezky padnou do každé dlaně. Doporučujeme vám si vybrat model hrazdy, kde jsou součástí balení rovnou i posilovací rukavice.

Hrazdy jsou nejčastěji vyrobeny z kvalitní oceli a opatřeny práškovou lakovanou povrchovou úpravou. Díky tomu má hrazda také vysokou odolnost proti mechanickému poškození. A neohrozí ji ani vlhkost.

Zdroj obrázku: Grustock / Shutterstock.com

komerční sdělení