Jak stylově ozvláštnit Smart Casual oděv

21.05.2021

Dostali jste pozvánku na společenskou akci, na kterou je předepsaný Smart Casual dress code?

Džíny ani tepláky s tričkem si obléknout nemůže, to je jasný. Casual se sice rovná neformální, jenže je tam ještě slovíčko Smart. Co si tedy obléknout, abyste vypadali skvěle a čím Smart Casual oděv ozvláštnit?

Smart Casual je jedním z nejobávanějších dress code

Co naplat, v případě oblékání stále platí pořekadlo "Šaty dělají člověka.", proto je dobré vědět, co si na sebe obléknout můžete a co rozhodně ne.

Většina dress codů má jasně stanová pravidla. Třeba k Busines Formal patří kravata a bezvadně padnoucí oblek tmavé barvy, k Black Tie zase smoking s motýlkem. White Tie je nejhonosnější dress code na nejspolečenštější akce jako ceremoniály v nejvyšších kruzích.

Pojem Smart Casual vznikl v osmdesátých letech a je jedním z nejobávanějších dress codů, snadno s ním totiž šlápnete vedle. Je hodně subjektivní a nemá pevně daná pravidla, proto se ho mnozí obávají.

I přesto jeho popularita roste a využívá se při méně formálních akcích jako jsou firemní večírky, vernisáže, nebo jen obyčejné setkání s přáteli nad dobrým jídlem a sklenkou kvalitního pití.

Víte, že pod Smart Casual si můžete představit skoro všechno, co je formálnější než tepláky, ale zároveň méně formální než oblek s kravatou nebo motýlkem?

Jak by měl Smart Casual vypadat?

Základem tohoto dress codu je to, že se v něm musíte dobře cítit téměř kdekoli a je jedno, zda to bude procházka v parku, pracovní večeře nebo třeba v soukromí.

Jenže trefit sladěný Smart Casual outfit není jen tak, představit si pod ním můžeme neformální blazer, bílou košili, bavlněné volnočasové kalhoty chinos, hnědé mokasíny a mnoho dalšího.

  • Oděv ve stylu Smart Casual musí být elegantní, přesto máte možnost vyjádřit svůj styl. Pravidla pro tento dress code nejsou tak striktní jako u jiných outfitů.
  • Důležité je pohodlí.
  • V šatníku by vám nemělo v žádném případě chybět dobře padnoucí sako, které doplníte kalhotami, které vůbec nemusí mít stejnou barvu. Kdo sáčku neholduje, ten může sáhnout po blazeru.
  • Jednobarevné košile jsou sice jistotou, v tomto případě si ale klidně můžete obléknout pruhovanou nebo kostkovanou košili s rozepnutým horním knoflíčkem.
  • Košilím neholdujete? Nahraďte je polo-tričkem, přes které se hodí pleteninová vesta.
  • Kalhoty by měly mít dlouhé nohavice, boty by měly být plné.
  • Outfit musí být vyvážený, boty jsou jen doplněk, v žádném případě na sebe nemají poutat pozornost.

Jaké jsou nejčastější chyby u Smart Casual?

Špatně zvolené kalhoty, košile s krátkým rukávem, chybějící blazer. Přesně těchto chyb se v případě Smart Casual musíte vyvarovat.

Víte, že Smart Casual dress code vás barevně nijak neomezuje, stylově ho ozvláštní třeba veselé ponožky? Oblékejte se přesně podle svého vkusu, popusťte uzdu vlastní fantazii a buďte elegantní a styloví zároveň.