Jak vybrat dron? Vezměte v potaz účel použití

15.07.2022

Chtěli byste si pořídit vlastní dron, ale nevíte, podle jakých parametrů se v nabídce orientovat? Máme pro vás základní přehled toho, co byste měli při výběru dronu zohlednit.

K čemu budete dron používat?

V první řadě byste si měli ujasnit, k jakému účelu dron pořizujete. V případě nekomerčního využití se nabízejí v podstatě jen dvě možnosti:

  • závodní drony / sportovní užití
  • drony na focení a natáčení videí

V tomto článku se zaměříme na druhou skupinu - tedy drony, které jsou využívány pro záznam videa a k focení. Právě tato forma využití dnes stojí za strmě rostoucí popularitou dronů.

Kvalita záznamu

Jedním z nejzásadnějších parametrů pro vás proto bude výběr dronu dle kvality záznamu. V případě levnějších dronů s integrovanou kamerou totiž můžete být zklamáni (ne)kvalitou obrazu, který jste schopni s dronem pořídit.

Je to podobné jako u mobilních telefonů. Pokud chcete telefon s kvalitním foťákem, musíte si připlatit. Kromě dronů s integrovanou kamerou naleznete i drony, ke kterým můžete připevnit kameru vlastní.

Výdrž baterie

Připravte se na to, že většina dronů pro osobní použití vás výdrží baterie zrovna neoslní. Ve vzduchu vydrží přibližně půl hodiny. Najdou se ale i výjimky, a je-li pro vás možnost létat a natáčet na jednu baterii déle významným faktorem, rozhodně se nebojte investovat do modelů, které vám tuto vlastnost nabídnou. Alternativou je zásoba náhradních baterií. V případě potřeby tak akumulátor rychle vyměníte a dron může znovu vzlétnout. Nevyhnete se ale tomu, že část baterie vždy padne na cestu "tam a zpět".

Jak daleko chcete s dronem létat?

Pokud jde o váš první dron, je velice pravděpodobné, že se vzdálíte maximálně na několik desítek metrů. Existují ale i drony, které můžete ovládat až na vzdálenost několika kilometrů. Vzhledem k tomu, že drony umějí létat poměrně rychle, lze tuto vzdálenost urazit i ve zmíněném omezeném času výdrže na baterii.

Zde je ovšem nutné upozornit na to, že létání s drony je ve většině zemí alespoň částečně regulováno. Nesmíte tedy například létat v blízkosti letiště, vzlétnout do mraků nebo se pohybovat v blízkosti památek či střežených objektů (například vojenských základen). Létat byste neměli ani v hustě obydlených oblastech, aby případný pád dronu nikoho neohrozil.

Pokročilé funkce

Zejména dražší drony nabízejí spoustu pokročilých funkcí, které dostanou vaše záběry na vyšší úroveň. Dron tak například může automaticky sledovat určitý pohybující se objekt. A pomůže tak i těm, kteří patří z hlediska ovládání k méně pokročilým, ke kvalitním a stabilním záběrům. Potěší i funkce automatického návratu do vzletové pozice - oceníte ji v případě, kdy se přestanete ve vzduchu orientovat nebo dronu dochází baterie a potřebujete ho dostat nejkratší cestou zpět.

komerční sdělení