Jaké výhody a nevýhody mají nejznámější druhy internetového připojení?

26.05.2023

Naprostá většina z nás používá internet každý den. Je všude kolem nás a bez něj už bychom si to nedokázali představit. Existuje hned několik druhů internetových připojení. Každé z nich má své výhody a nevýhody. Dnes se na ně podíváme a představíme si je trochu blíže.

Setkáváme se se čtyřmi nejčastějšími typy - kabelové, bezdrátové, optické a satelitní připojení.

Kabelové připojení

Pro přenos dat, připojení počítače k směrovači, resp. modemu, využívá tento typ ethernetový kabel.

Výhody – Dokáže nabídnout vysokou rychlost a stabilitu.

Nevýhody – Možné kolísání rychlosti, pokud je v dané oblasti připojeno velké množství lidí současně. I přes neustálou modernizaci a rozšiřování je nedostupné na některých místech. Samozřejmě pak je mínusem také nutnost připojit zařízení kabelem, což může být mnohdy nepohodlné.

Bezdrátové připojení (Wi-Fi)

Druhou možností, jak připojit zařízení k internetu, je Wi-FI. Internetové připojení, signál přenášející data, se šíří vzduchem.

Výhody – Flexibilita a mobilita. Připojit se můžete prakticky odkudkoliv, bez problémů a kabelů napojíte větší množství zařízení najednou.

Nevýhody – Rychlost, stabilita a bohužel ani bezpečnost se nemohou rovnat kabelové možnosti.

Optické připojení

K přenosu dat využívá optická vlákna za pomoci světelného signálu.

Výhody – Aktuálně se jedná o nejrychlejší a nejstabilnější dostupné řešení.

Nevýhody – Dostupnost a cena. Jedná se o nejméně dostupnou možnost ze všech, která je způsobena právě vysokou cenou při budování sítě.

Satelitní připojení

Přístup k internetu je umožněn pomocí satelitního signálu.

Výhody – Připojit se můžete prakticky odkudkoliv na celém světě, a to i v místech, kde byste internet opravdu nečekali (klidně i uprostřed vyprahlé pouště).

Nevýhody – Rychlost může být značně ovlivněna počasím. A druhou, velkou nevýhodou je cena, která je ze všech výše zmíněných možností nejvyšší.

Zdroj foto: TippaPatt / Shutterstock.com