Jaroslav V. Mareš: Nacistické poklady a StB

25.11.2021

Známý český publicista Jaroslav V. Mareš svým typickým reportážním způsobem odkrývá další záhady - tentokrát se týkají nacistických pokladů a jejich "hledačů" z řad StB.

Více než čtyřicet let se Státní bezpečnost pokoušela najít domnělé nacistické poklady. Mnohokrát skončilo nadějné hledání monstrózní blamáží, ale několikrát byla velmi blízko. V některých případech dokonce byla na správném místě, jen přišla až jako druhá v pořadí.

Odhalme spolu zapomenuté příběhy, plné tajemství, romantiky a dobrodružství, ale i groteskní historky, plné omylů, nesmyslů a dodnes nezveřejněných průšvihů.

Křest knihy se konal 23. listopadu v knihkupectví Luxor.

Ukázka z knihy:

Státní bezpečnost věnovala domnělým pokladům velkou pozornost hned ve dvou vlnách. Poprvé se na toto téma zaměřila poté, co si sama jeden "nacistický poklad" vyrobila a nechala ho nalézt televizní štáb. Ministerstvo vnitra využilo zájmu veřejnosti o šumavskou akci a v denním tisku zveřejnilo výzvu, aby se přihlásili případní svědci dalších úložišť. Akci Neptun z roku 1964, při které byly do Černého jezera na Šumavě vhozeny a z něj vytaženy bedny s nacistickými písemnostmi, následovala Akce Úkryty. V osmdesátých letech potom Akce Úkryty plynule přešla v desítky let trvající Akci Evropa, zaměřenou na odhalování západních nelegálů na našem území. Žádného západního agenta s dokumenty našeho občana se najít nepodařilo, a tak agenti raději upřeli svou pozornost na nacistické poklady. Výsledek jejich pátrání byl ovšem podobný.

Dochované spisy tak obsahují mnoho zajímavých příběhů. Některé z nich by dokonce vydaly na celovečerní film. Jsou mezi nimi náměty na napínavé špionážní snímky, jiné jsou na pomezí mezi komedií a groteskou. Přišlo mi škoda nechávat si takové skvosty naší historie ve svém archivu a rozhodl jsem se rozvinout své pátrání a dohledat dosud nevyřčené detaily.

Sem tam se objevil i příběh nový, neznámý.

Toto původně měla být kniha o romantickém hledání. Jenže z některých případů doslova čiší klasická lidská blbost. A tak mi z toho vyšlo dílo, které by mohlo tak trochu doložit, že ty stovky vtipů o policajtech, které mezi lidmi za období totality kolovaly, měly svůj racionální základ. I u StB pracovali chytří lidé, tvrdí jeden můj známý. Mezi hledače nacistických pokladů se ovšem nedostali. Snad tuto knihu nebudou číst bývalí hledači z řad StB. Všichni ostatní by se mohli na některých stránkách docela pobavit.

(z úvodní kapitoly Začalo to habaďůrou)

Jaroslav V. Mareš: Absolvent oboru Žurnalistika a mediální studia na FSV UK a oboru Informační studia a knihovnictví na Filosofické fakultě UK. V roce 2000 nastoupil do České televize, kde v roce 2005 získal za cyklus reportáží pro pořad Reportéři ČT ocenění v kategorii publicistika na mezinárodním festivalu Ekofilm. Od roku 2014 je členem týmu Josefa Klímy. Od roku 2016 natáčí vlastní reportáže pro kanál badatele.net pro server YouTube.com.

První kniha Jaroslava Mareše Největší záhady kriminalistiky vyšla na konci roku 2018 a velmi brzy se zařadila mezi bestsellery. Na její úspěch navázaly neméně úspěšné tituly Přísně tajné skandály (2019), Největší záhady české historie (2019) a Štěchovický poklad - konec legend (2020).

Autor i text: Petr Mráček