Je možné prodat nemovitost zatíženou hypotékou?
Chcete prodat nemovitost, ale máte na ni vázanou hypotéku? Nemusíte se bát, že ji neprodáte, dnes není problém prodat byt či dům, i když je zatížen hypotékou. Je však nutné dodržet správný postup, abyste se vyhnuli sankcím ze strany banky.
V případě, že chcete prodat nemovitost, na kterou máte vázanou hypotéku, může nastat několik situací. Řešení jedné z nich je celkem jednoduché. Ty další bývají složitější a trvá déle, než se celý proces vyřeší. Jaké situace to jsou?
Kupující má vlastní prostředky
Situace, kdy najdete kupce, který bude nemovitost financovat vlastními prostředky, je ideální. V takovém případě totiž stačí po uzavření rezervační smlouvy požádat banku o vyčíslení hypotéky. Tak budete vědět, kolik přesně vám zbývá splatit. Poté už si je porovnáte, zda vám na zůstatek hypotéky stačí to, co dostanete za nemovitost, a hypotéku vyplatit.
Pak už zbývá jen pár jednoduchých kroků:
- Domluvte se s kupujícím, jakým způsobem za nemovitost zaplatí. Doporučujeme využít advokátní či notářskou úschovu.
- Podepište kupní a úschovní smlouvu.
- Kupující poté uloží peníze pro vás do úschovy a částku potřebnou k doplacení hypotéky pošle na účet banky.
- Vy můžete následně vložit kupní smlouvu na katastr a požádat o vymazání zástavního práva.
- Dále stačí počkat, než katastr zapíše vlastnické právo, čímž se uvolní peníze z úschovy.
Převedení hypotéky
Výhodné může být i to, když spolu s nemovitostí na nového majitele převedete i stávající hypotéku. To znamená, že budete řešit převod hypotéky na novou osobu a nemusíte řešit předčasné splacení. Ovšem háček může být v tom, najít kupujícího, který je ochoten vaši hypotéku převzít. Spolu s ní totiž přebírá i všechny její podmínky, které pro něj v danou chvíli nemusejí být vždy výhodné. Například výše úroku, splátek nebo také fixace hypotéky. Pro kupujícího to bude výhodné tehdy, když budete mít u hypotéky nižší úrok.
Zádrhel ale může nastat také na straně banky. Ta totiž s převodem musí souhlasit a prověřit si kupujícího jako potenciálního nového klienta. Pokud zjistí, že kupující není schopen plnit stávající podmínky hypotéky, souhlas k převodu vám nedá.
Kupující má hypotéku
Asi nejkomplikovanější situace nastává, když chce kupující koupit vaši nemovitost a financovat ji svou hypotékou. O něco jednodušší to je, pokud si kupující vezme hypotéku u stejné banky jako vy. V takovém případě mohou být nižší i poplatky za předčasné splacení hypotéky. Kupující navíc nemusí řešit nový odhad nemovitosti.
Avšak pokud bude mít hypotéku u jiné banky než vy, do hry vstupuje další strana. Nastane tak situace, kdy zástavní právo budou mít najednou obě banky. Jak to řešit?
- Požádejte banku o vyčíslení hypotéky.
- Získejte od banky souhlas se zapsáním banky kupujícího jako druhého zástavního věřitele a také si vyžádejte potvrzení, že po doplacení zbývající části hypotéky vymaže vaše banka své zástavní právo k nemovitosti.
Až pak je možné podepsat kupní smlouvu. Kupující následně své prostředky potřebné k nákupu nemovitosti převede do úschovy, podepíše hypoteční smlouvu se svou bankou a podá návrh na vklad nového zástavního práva k nemovitosti. Poté kupní smlouvu vloží do katastru.
Zdroj foto: Gettyimages.com
komerční sdělení