Jediný Československý kosmonaut Remek navštíví Moravskoslezský kraj

03.04.2019

Vladimír Remek navštíví Moravskoslezský kraj, aby přijal čestné členství Klubu létání Zábřeh. Součástí třídenní návštěvy budou také besedy s občany a večeře s hejtmanem Moravskoslezského kraje Ivo Vondrákem.

"Pan Remek je bezesporu významnou osobností, je to jediný Čechoslovák, který se z kosmu podíval na naši Zemi. Má jistě také spoustu zkušeností z Ruska, kde působil jako velvyslanec. Při večeři mám v plánu si více než o politice povídat o zážitcích pana Remka z doby, kdy se aktivně věnoval létání. Cesty do vesmíru a technika, která je umožňuje, náročné výcviky nebo drobné detaily z pobytu na vesmírné stanici jsou fascinující. Osobní dojmy lidí, kteří se podívali do vesmíru, sice známe z médií, jsem ale přesvědčený, že bezprostřední vyprávění a osobní setkání bude mít mnohem intenzivnější dosah," řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, který se s panem Remkem a dalšími významnými osobnostmi z oblasti létání setká v ostravském Clarionu na společné večeři v sobotu 6. dubna.

Návštěva Vladimíra Remka v Moravskoslezském kraji začne v pátek 5. dubna, kdy přijme čestné členství Klubu létání Zábřeh, jehož členem je také například bývalý polský prezident a nositel Nobelovy ceny za mír Lech Wałęsa. Slavnostního aktu se zúčastní také další významné osobnosti z oblasti létání. Například první polský kosmonaut generál Miroslaw Hermaszewský nebo zástupce Polska v generálním štábu NATO generál Mieczyslaw Bieniek, oba čestní členové Klubu létání Zábřeh.

V sobotu 6. 4. je od 14 hodin veřejnost zvána na besedu s Vladimírem Remkem, která se uskuteční v Kulturním domě Bolatice. Program bude zakončený v neděli 7. dubna v terénním polygonu Centrum bezpečné jízdy Libros Ostrava, který je partnerem Klubu létání Zábřeh. Beseda se členy klubu začne v 9:30.

"Je pro nás velkou ctí, že se pan Vladimír Remek rozhodl v Klubu létání Zábřeh přijmout členství. Složení našeho klubu je vícenárodostní, nejen z České republiky a Polska, ale také z Německa, Rakouska, Španělska, Kazachstánu nebo Arménie. Naším cílem je sdružovat piloty a zájemce o letectví, zdokonalovat jejich odborný růst, ale také informovat veřejnost a přivést mladé lidi k létání," uzavřel předseda Klubu létání Zábřeh Bohumil Kratochvíla.

Moravskoslezský kraj