Jeseník si vyzkouší sci-fi technologie

14.12.2019

K úspěchu mu pomohl Olomoucký kraj.

Jak produktivní může být spolupráce Olomouckého kraje, místní samosprávy i Senátu dokazuje čerstvý úspěch Jeseníku. Ten se jako jedno z pěti míst v Česku zapojí do pilotního programu na testování 5G sítí. Projekt vyhlásilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj. Nová technologie přinese například super rychlý internet, holografické telefonní hovory nebo zdokonalení robotů.

"Pro sever kraje je rychlý internet zásadní věcí - umožní jeho další rozvoj a zastaví, nebo alespoň zbrzdí, vylidňování regionu. Proto Olomoucký kraj snahu Jeseníku o zavedení 5G sítě od začátku aktivně podporuje," uvedl Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje.

Krajští radní už schválili memorandum, které spolupráci města a kraje při projektu 5G sítě stvrzuje. Jesenická radnice chce v první fázi zavést superrychlý internet do místních škol. Do budoucna má výhod moderní technologie využívat také státní správa a soukromý sektor.

"5G síť plánujeme v první fázi určitě zpřístupnit školám. Třeba místní gymnázium má špičkové konstruktéry robotů. Výhody superrychlého internetu využijí také studenti zdejší střední školy, kde Olomoucký kraj nově otevře IT obor," řekl Tomáš Vlazlo, místostarosta Jeseníku.

Mobilní síť nové generace najde využití také při podpoře turistického ruchu - uvažuje se třeba o tom, že část sbírek muzea v Jeseníku převedou programátoři do virtuálního světa. Hologramy vzácných exponátů si tak turisté budou moci prohlédnout ještě před tím, než je spatří v realitě.

Budování internetové infrastruktury na Jesenicku a Šumpersku se věnovala také říjnové konference na Červenohorském sedle, kterou pořádal senátor Miroslav Adámek.