Sezóna vybízí ke kácení a prořezávání stromů. Věděli jste, jak probíhají tyto výškové práce?

28.06.2023

Máme tady léto. Nejlepší čas, kdy využít hezkého počasí nejen ke slunění. Na seznamu jsou i práce, které se v zimě, či za podzimních plískanic dělají poněkud těžce. Úprava stromů je jednou z nich. Ale pozor. Kácení a prořezávání stromů, to není žádná sranda! Věděli jste, že patří mezi výškové práce? Zvládnete to sami? A jak to zvládají výškaři?

Vytříbená technika

Prořezávání stromů s sebou nese hlavně odstranění nežádoucích větví, aby se stimuloval růst a zlepšila stabilita stromu. Zatímco kácení je jasné odstranění stromu celého. Ke kácení a prořezávání je ve většině případů potřeba použít horolezeckou techniku. To obnáší práci s motorovou pilou ve výškách a zapojení vysokozdvižného zařízení. Rizikové kácení stromů probíhá v nebezpečných podmínkách s pomocí speciálních technik, jako je například ta lanová.

Bezpečnost na prvním místě

Bezpečnostní opatření jsou klíčová při kácení a prořezávání stromů. Profíci, kteří kácejí stromy, musí být vybaveni vhodnými ochrannými pracovními pomůckami. Mezi ně patří ochranné přilby s ochranou zraku a sluchu a pracovní oděv. Odborníci jsou schopni identifikovat rizikové situace, jako jsou poškozené větve, dutiny v kmeni či nestabilní půda. A při těchto zjištěních přijmout vhodná opatření k minimalizaci rizik.

Najmout firmu v každém případě

Vždy je vhodné pro výškové práce najmout specializovanou firmu. Pokud nemáte zkušenosti s péčí o stromy nebo pokud se jedná o hodně velké stromy, které vyžadují speciální techniky, je nejlepší najmout odborníky. Jako třeba ty z firmy Výškyzavás.cz. Kácení statného stromu, stejně jako průklest a řez ve větších výškách rozhodně sami nezkoušejte. Mohli byste si ublížit více, než myslíte. Když strom stárne, může být náchylný k postupnému úpadku a tvorbě dutin, což znamená, že může mít předpoklady k pádu. I v tomto případě firma na rozdíl od vás posoudí stav stromu a provede nezbytné kroky k jeho odstranění nebo prořezání. Pokud tedy chcete zůstat v pořádku, víte, co dělat. 

komerční sdělení

Fotka od audreyrose2915 z Pixabay