Karlovarský kraj ocenil Seniory roku 2020

20.12.2020

V anketě Senior roku 2020 získalo ocenění celkem 8 osobností z Karlovarského kraje.

Většina z nich převzala ceny z rukou hejtmana Petra Kulhánka během slavnostního ceremoniálu v Městském kulturním domě v Sokolově. Součástí akce, kterou měla možnost sledovat i veřejnost prostřednictvím online přenosu, byl vánoční koncert zpěváka a moderátora Vladimíra Hrona.

Karlovarský kraj vyhlásil anketu Senior roku 2020 prostřednictvím svých webových stránek, kde byl uveřejněn anketní lístek. Nominovat bylo možné jednotlivce z našeho regionu, kterému musí být minimálně 60 let. Zájemci hlasovali během srpna a zaslali 30 platných nominací, prostřednictvím kterých navrhli na ocenění 24 osobností. Rada Karlovarského kraje pak následně schválila 3 vítěze v hlavní kategorii Senior roku 2020 a 5 držitelů mimořádné Ceny hejtmana Karlovarského kraje.

Držitelé titulu Senior roku 2020 dostali speciálně navržené a vyrobené ceny ze sklárny Moser, všichni pak obdrželi pamětní listy, dárkové koše, dárkové tašky a květiny.

Medailony oceněných

Paní Pavla Andrejkivová (Karlovy Vary)
Paní Pavla Andrejkivová byla po sametové revoluci zakladatelkou Farní charity Karlovy Vary, je zakladatelkou Agentury LADARA, která poskytuje pečovatelskou službu a osobní asistenci nejen ve městě Karlovy Vary, ale rozšířila se do ostatních obcí Karlovarského kraje. Paní Pavla se celý život snaží rozvíjet sociální a zdravotní služby (zejména domácí péči) pro znevýhodněné či nevyléčitelně nemocné spoluobčany, šíří kolem sebe lásku a pozitivní energii, pro každého má slova empatie a porozumění. Překážky jsou pro ni výzvou, ve svém věku 74 let je neskutečně činorodá. Je také organizátorkou odborné konference v Karlových Varech, jejímiž tématy jsou právě zdravotní a sociální služby a jejich propojování.

Mons. František Radkovský (Františkovy Lázně)
Mons. František Radkovský, emeritní kaplan v Mariánských Lázních, správce farnosti ve Františkových Lázních, pozdější biskup plzeňský (částečně i s teritoriem Karlovarského kraje). Absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V roce 1966 nastoupil do kněžského semináře a začal studovat na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Litoměřicích. Kněžské svěcení přijal v Praze v roce 1970. Po vysvěcení působil dva roky jako kaplan v Mariánských Lázních. A poté, od roku 1972 až do roku 1990, byl duchovním správcem Římskokatolické farnosti Povýšení sv. Kříže ve Františkových Lázních. Prvním biskupem plzeňské diecéze se stal v roce 1993. Pakliže Karlovarský kraj vznikl až v roce 2000, Mons. František Radkovský působil v Západočeském kraji celých dalších 7 let. Svým "ovečkám" v celé oblasti tedy sloužil celých 30 roků.

MUDr. Miroslava Komárková (Kynšperk nad Ohří)
Paní Miroslava Komárková je skvělá a zkušená pediatrička, které prošly rukama již tři generace dětí a tento rok již definitivně končí se svou praxí v Kynšperku nad Ohří. Byť je již v důchodovém věku dlouho, její fyzickou aktivitu a úžasnou empatii se svými klienty a jejich rodiči by jí mohl leckdo závidět. Každý se na ni mohl kdykoliv obrátit s žádostí o pomoc či radu. Nikdy nešetří milými slovy podpory, útěchy, ale umí "drobečkům" i vyčinit, když mají svojí hlavu. Je to žena s velkým Ž.

Viktor Cibulka (Karlovy Vary)
Pan Viktor Cibulka je celoživotní propagátor lázeňství a cestovního ruchu v Karlovarském kraji. Dlouhá léta se věnoval hoteliérské praxi, překladatelství o účinnosti lázeňské léčby a o krásách kraje. Do svých 88 let aktivní průvodce zahraničních skupin v Karlových Varech. V současnosti je to stále velmi vitální, aktivní, vtipný senior, který se neustále snaží propagovat všude kolem sebe dobré jméno cestovního ruchu a lázeňství v Karlovarském kraji

Marta Bočková (Krásné Údolí)
Paní Marta Bočková je velmi inspirativní seniorkou. Mimo jiné je pokorná, milá, pracovitá, skromná, společenská a zároveň i s výrazným vlastním názorem. Ve svých 79 letech vede daleko mladší místní cvičenky. Celý svůj život byla důležitou součástí Sokola a aktivní účast na posledním Všesokolském sletu to jen dokazuje. Jako dlouholetá bývalá učitelka toužimské mateřské školy je dodnes svými žáky vyhledávána a uznávána. Nezištně také pomáhá městu formou výzdoby na společenských akcích. Na jaře byla první iniciátorkou, která při vypuknutí pandemie koronaviru začala pro ostatní šít roušky a tím strhla i další občany k vlně solidarity.  

Mgr. Zdeňka Čepeláková (Ostrov)
V anketě Senior roku 2020 navrhl Spolek přátel města Ostrova historičku umění Mgr. Zdeňku Čepelákovou, která je zároveň i historičkou města. Pravidelně spolupracuje s městem Ostrov na akcích souvisejících s historií města, píše odborné články do Ostrovského měsíčníku a je odbornou poradkyní pro nákup historického ostrovského porcelánu, který je součástí sbírkového fondu historického majetku města. Díky Mgr. Čepelákové a Spolku se podařilo vytvořit rozsáhlou sbírku tohoto porcelánu, jejíž část bude vystavena také např. v Národním technickém muzeu v Praze. Dlouhodobě se angažuje ve spolupráci a udržování přátelských vztahů s našimi partnerskými městy - zvláště se spolkem původních německých obyvatel Ostrova - Heimatverband Schlackenwerth. Nedávno spolupracovala s městem na vytvoření seznamu historických hrobů, které by měly být obnoveny na ostrovském hřbitově. Ve svém požehnaném věku je neustále aktivní a je vždy ochotná poradit a pomoci při veškerých aktivitách týkajících se města Ostrova.

Ing. Lev Novobilský (Mariánské Lázně)
Ing. Lev Novobilský je dlouholetý předseda představenstva DANUBIUS - Léčebné lázně Mariánské Lázně, a.s. Až do konce loňského roku pracoval ve vrcholných funkcích největšího historického lázeňského komplexu v Evropě, který se řadí i dnes se svými zhruba 500 zaměstnanci mezi největší zaměstnavatele v Karlovarském kraji. V kraji, resp. v Mariánských Lázních začal působit jako člen představenstva společnosti Léčebné lázně, a.s., později pokračoval na funkci místopředseda představenstva společnosti DANUBIUS HOTELS GROUP. Koncem devadesátých let minulého století dosáhl postu předsedy představenstva téže společnosti DANUBIUS, a.s. (v současné době spadá pod nadnárodní skupinu ENSANA HEALTH SPA HOTELS). Jedná se o soustavu luxusních lázeňských hotelů v Mariánských Lázních.

Paní Bohunka Procházková (Karlovy Vary)
Paní Bohunka Procházková se od dětství věnovala sportovní gymnastice, ze které přešla na moderní gymnastiku. Závodila vedle takových hvězd, jako je například Věra Čáslavská. Mnoho let pracovala v OV ČSTV a při práci se intenzivně věnovala předcvičování pro veřejnost a mládež v Karlových Varech a okolí. Od roku 1990 vede se svou rodinou úspěšný Fit klub Boba. Jako dlouholetá trenérka ve vrcholovém sportu vedla nejúspěšnější mimopražský oddíl sportovního aerobiku, o čemž svědčí velké množství medailí jednotlivců i týmů. Svou svěřenkyni Kateřinu Karbusovou přivedla dvakrát za sebou na trůn nejlepší cvičitelky aerobicu v ČR. Od roku 2012 se věnuje tréninku a přípravě karlovarských dětí na soutěže a s Českou společností pro naturální sport bojuje za sport bez dopingu. Aktivně se podílí na organizací soutěží ve fitness dětí i dospělých. Má dva syny a pět vnuček. Ve Fit klubu Boba nás vždycky přivítá s dobrou náladou a úsměvem na tváři.