Kodiaq od Škody Auto posílí flotilu středočeské zdravotnické záchranné služby

03.10.2019

Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje obohatila svůj moderní vozový park o dva upravené automobily Škoda Kodiaq, které získala darem od ŠKODA AUTO a. s.. Vnitřní vybavení aut bylo přizpůsobeno potřebám přednemocniční neodkladné péče. Symbolické klíče předal dnes (tj. 1. října) v Mladé Boleslavi zástupce ŠKODA AUTO a.s. Bohdan Wojnar do rukou hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Pokorné Jermanové, radního pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví Roberta Bezděka (oba ANO 2011) a ředitele středočeské záchranky Jiřího Knora.

"Kraj na úpravu vozů přispěl prostřednictvím investičního fondu Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje částkou zhruba 1,3 milionů korun. Za tuto sumu byla obě vozidla přestavěna pro potřeby záchranky, aby se mohla zařadit do vozového parku vozidel systému rendez-vous," uvedla hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová.

I tyto vozy tak přispějí k dalšímu zkvalitnění služeb, které v rámci přednemocniční neodkladné péče poskytuje pacientům záchranná služba.

"Tato, byť osobní, vozidla jsou vlastně malými sanitními vozy a jsou vybavena k péči o pacienta stejně jako velké sanitky. Jen nejsou určena k následnému transportu pacienta. Výhodou rendez-vous vozů je ale rychlost a flexibilita, protože dovolí operačnímu středisku lékaře v terénu mnohem účelněji využívat," vysvětlil ředitel středočeské záchranky Jiří Knor.

V praxi vypadá rozhodování o vyslání pomoci tak, že už při samotném přijetí tísňové výzvy dispečer zdravotnického operačního střediska vyhodnotí, zda pošle k případu samostatně velký sanitní vůz bez lékaře (rychlou zdravotnickou pomoc), nebo obě skupiny zároveň, kdy je sanitní vůz doprovázen lékařem ve vozidle rendez-vous. Lékař však není na posádku rychlé zdravotnické pomoci (velkou sanitu) vázán, protože ve většině případů nemusí doprovázet pacienta při transportu do nemocnice, a tak ho lze kdykoliv přesměrovat na jiné místo zásahu, pokud by ten byl urgentnější.

Vozidla Škoda Kodiaq budou sloužit na výjezdových základnách záchranné služby v Mladé Boleslavi a Kolíně.