Kolik poplatků může být s půjčkou spojeno?

02.12.2020

Začínáte se zajímat o svět půjček a hned a vás vyskočilo několik pojmů, které si potřebujete ujasnit. Mezi nimi i úroky a poplatky. Pokud jste doposud žili v přesvědčení, že úroky jsou jedinou součástí ceny půjčky, nebo že poplatek se účtuje pouze za sjednání smlouvy o úvěru, pak jste na velkém omylu.

K tomu, abyste si jakoukoliv půjčku úspěšně zvládli, musíte mít mnohem více informací o její ceně! V tomto článku vám ukážeme širokou a pestrou škálu poplatků, které se k půjčkám váží. Jestli jste připraveni, můžeme začít.

Základní dělení poplatků

Poplatky, které se k úvěrům váží, se dají rozdělit do dvou základních skupin, a to na řádné a mimořádné. Tohle rozdělení je důležité proto, že ke každé skupině poplatků se váží jiná pravidla a jiné předpoklady vzniku a také jiná regulace ze strany zákona o spotřebitelském úvěru.

K řádným poplatkům náleží ty poplatky, které se týkají každého klienta, co smlouvu o půjčce uzavře, splácení nebo nesplácení na ně nemá žádný vliv. Zato mimořádné poplatky si klient vyslouží mimořádnou situací, a to buď nesplácením, nebo třeba předčasným splacením, mimořádnou splátkou apod. Účtují se tedy jen někomu, ale i ony musejí být zaneseny ve smlouvě (v oddílu sankcí nebo mimořádných situací).

Proč se poplatky zabývat tak podrobně?

Proč je důležité vědět o poplatcích dopodrobna? Jsou významnou součástí celkové ceny úvěru. Tu totiž tvoří jednak úrok a jednak poplatky, dohromady se pak cena půjčku prezentuje pomocí RPSN (roční procentní sazba nákladů).

Věděli jste, že v základní nabídce úvěrů někdy nejsou poplatky přímo uvedeny, ale najdete jen jako rozdíl mezi úrokem a RPSN? A víte například, že typicky jsou vysokými poplatky zatíženy třeba půjčky před výplatou nebo půjčky bez registru? Jejich poskytovatelé si tím totiž kompenzují vyšší riziko nesplácení. Pojďme však již k oběma druhům poplatků.

Řádné poplatky za půjčku

Kolik poplatků se dá spojit s půjčkou, propašovat je do smlouvy o ní, kolik poplatků si poskytovatelé úvěrů dokáží naúčtovat, a přesto je žadatelé o půjčku bez mrknutí oka akceptují? Budete se divit, ale je jich spousta. Fantazie finančních domů je v tomto směru bez hranic, a tak ve smlouvách najdete například poplatek za:

 • vyřízení žádosti
 • uzavření smlouvy
 • poskytnutí peněz
 • připsání splátky na úvěrový účet dlužníka
 • správu úvěrového účtu
 • výpisy z úvěrového účtu
 • první navýšenou splátku.

Pak jsou ještě speciální úvěry a situace, v nichž najdeme další tzv. řádné poplatky za:

 • pojištění schopnosti splácet
 • prověření ručitele
 • ocenění zastavované nemovitosti (hypotéka)
 • ocenění zastavované věci (vůz).

Seznam vůbec není krátký, že? A to jsme se ještě nedostali k poplatkům mimořádným. I těch je totiž poměrně dost.

Mimořádné poplatky za půjčku

Jestliže se při splácení úvěru dostanete do mimořádné situace, tedy budete potřebovat pauze ve splácení, nebo naopak splatit rychleji, mohou se i na vás vztahovat mimořádné poplatky. Ale vždy jen ty, které jsou předem uvedeny ve smlouvě a v obchodních podmínkách, v případě v ceníku služeb každého z poskytovatelů.

Tyto poplatky jsou vlastně trestem za to, že poskytovateli způsobujete mimořádnou situaci a že on musí podniknout něco, s čím v daném čase podle smlouvy nepočítal. I proto se jim často říká poplatky sankční anebo pokuty. Které to jsou? Poplatky za:

 • odložení splátky
 • změnu splátkového kalendáře
 • mimořádnou splátku
 • předčasné splacení
 • nesplácení.

Než podepíšete smlouvu o úvěru, vždy si v ní nebo v obchodních podmínkách poskytovatele nejprve pečlivě prostudujte poplatky, a to jak řádné, tak ty sankční, ať předem víte, do čeho se pouštíte a čemu se vyvarovat. Mnoha lidem už se stalo, že předčasně splatili, a místo ušetřených peněz je čekala pokuta.

Možná byste se měli zajímat i o poplatky, které vám banka strhává na vašem běžném účtu. Podívejte se, které považují Češi za nejabsurdnější?

Zdroj obrázku: chainarong06 / Shutterstock.com

Komerční sdělení