Kolik poplatků může být s půjčkou spojeno?
Začínáte
se zajímat o svět půjček a hned a vás vyskočilo několik pojmů, které si potřebujete ujasnit. Mezi nimi
i úroky a poplatky. Pokud jste doposud žili v přesvědčení, že úroky jsou
jedinou součástí ceny půjčky, nebo že poplatek se účtuje pouze za sjednání
smlouvy o úvěru, pak jste na velkém omylu.
K tomu, abyste si jakoukoliv půjčku úspěšně zvládli, musíte mít mnohem více informací o její ceně! V tomto článku vám ukážeme širokou a pestrou škálu poplatků, které se k půjčkám váží. Jestli jste připraveni, můžeme začít.
Základní dělení poplatků
Poplatky, které se k úvěrům váží, se dají rozdělit do dvou základních skupin, a to na řádné a mimořádné. Tohle rozdělení je důležité proto, že ke každé skupině poplatků se váží jiná pravidla a jiné předpoklady vzniku a také jiná regulace ze strany zákona o spotřebitelském úvěru.
K řádným poplatkům náleží ty poplatky, které se týkají každého klienta, co smlouvu o půjčce uzavře, splácení nebo nesplácení na ně nemá žádný vliv. Zato mimořádné poplatky si klient vyslouží mimořádnou situací, a to buď nesplácením, nebo třeba předčasným splacením, mimořádnou splátkou apod. Účtují se tedy jen někomu, ale i ony musejí být zaneseny ve smlouvě (v oddílu sankcí nebo mimořádných situací).
Proč se poplatky zabývat tak podrobně?
Proč je důležité vědět o poplatcích dopodrobna? Jsou významnou součástí celkové ceny úvěru. Tu totiž tvoří jednak úrok a jednak poplatky, dohromady se pak cena půjčku prezentuje pomocí RPSN (roční procentní sazba nákladů).
Věděli jste, že v základní nabídce úvěrů někdy nejsou poplatky přímo uvedeny, ale najdete jen jako rozdíl mezi úrokem a RPSN? A víte například, že typicky jsou vysokými poplatky zatíženy třeba půjčky před výplatou nebo půjčky bez registru? Jejich poskytovatelé si tím totiž kompenzují vyšší riziko nesplácení. Pojďme však již k oběma druhům poplatků.
Řádné poplatky za půjčku
Kolik poplatků se dá spojit s půjčkou, propašovat je do smlouvy o ní, kolik poplatků si poskytovatelé úvěrů dokáží naúčtovat, a přesto je žadatelé o půjčku bez mrknutí oka akceptují? Budete se divit, ale je jich spousta. Fantazie finančních domů je v tomto směru bez hranic, a tak ve smlouvách najdete například poplatek za:
- vyřízení žádosti
- uzavření smlouvy
- poskytnutí peněz
- připsání splátky na úvěrový účet dlužníka
- správu úvěrového účtu
- výpisy z úvěrového účtu
- první navýšenou splátku.
Pak jsou ještě speciální úvěry a situace, v nichž najdeme další tzv. řádné poplatky za:
- pojištění schopnosti splácet
- prověření ručitele
- ocenění zastavované nemovitosti (hypotéka)
- ocenění zastavované věci (vůz).
Seznam vůbec není krátký, že? A to jsme se ještě nedostali k poplatkům mimořádným. I těch je totiž poměrně dost.
Mimořádné poplatky za půjčku
Jestliže se při splácení úvěru dostanete do mimořádné situace, tedy budete potřebovat pauze ve splácení, nebo naopak splatit rychleji, mohou se i na vás vztahovat mimořádné poplatky. Ale vždy jen ty, které jsou předem uvedeny ve smlouvě a v obchodních podmínkách, v případě v ceníku služeb každého z poskytovatelů.
Tyto poplatky jsou vlastně trestem za to, že poskytovateli způsobujete mimořádnou situaci a že on musí podniknout něco, s čím v daném čase podle smlouvy nepočítal. I proto se jim často říká poplatky sankční anebo pokuty. Které to jsou? Poplatky za:
- odložení splátky
- změnu splátkového kalendáře
- mimořádnou splátku
- předčasné splacení
- nesplácení.
Než podepíšete smlouvu o úvěru, vždy si v ní nebo v obchodních podmínkách poskytovatele nejprve pečlivě prostudujte poplatky, a to jak řádné, tak ty sankční, ať předem víte, do čeho se pouštíte a čemu se vyvarovat. Mnoha lidem už se stalo, že předčasně splatili, a místo ušetřených peněz je čekala pokuta.
Možná byste se měli zajímat i o poplatky, které vám banka strhává na vašem běžném účtu. Podívejte se, které považují Češi za nejabsurdnější?
Zdroj obrázku: chainarong06 / Shutterstock.com
Komerční sdělení