Komentář ekonoma Kryštofa Míška k dotacím pro fotovoltaické elektrárny

21.02.2024

Zeptali jsme se hlavního ekonoma společnosti Argos Capital Kryštofa Míška na dotační politiku České republiky v oblasti fotovoltaiky.

Měla by ČR dál pokračovat v dotacích pro fotovoltaické elektrárny?

Když si politici něco vezmou do hlavy, zpravidla je s tím těžké přestat. V ekonomii užíváme v této situaci termín "efekt západky". Zjednodušeně řečeno, je obtížné vrátit situaci do stavu před zavedením regulace.

 To je ostatně případ současného vývoje kolem regulované složky energie. Zde se vláda snaží vymanit z nákladů spojených s dotacemi na obnovitelné zdroje, které ovlivňují výše deficitu státního rozpočtu. Návrat těchto nákladů zpět na účty za energie vyvolává přirozeně silně negativní emoce v naší společnosti.

Domácí trh výrazně deformovala nekontrolovaná podpora solárních elektráren v letech 2008- 2010. V důsledku velkoryse nastavených a státem garantovaných výkupních cen elektřiny se tak postavilo asi 2000 MW solárních elektráren. To je srovnatelný výkon, jako má jaderná elektrárna Dukovany. Následkem čehož nyní Češi platí vyšší faktury za proud obecně

Z tohoto důvodu je třeba přistupovat k podpoře energetických zdrojů velmi obezřetně a podobné dotace spíš tlumit. Pokud by žádné dotace neexistovaly, trh by fungoval a energetika by byla snáze predikovatelná. Cena elektřiny by totiž odrážela skutečnou situaci na trhu.

Pomohla by reforma dotační politiky?

V dané situaci se nabízí reforma zákona o podpoře obnovitelných zdrojů, na které se politici shodnou napříč politickým spektrem. Ta by měla docílit snížení podpor, a to i zpětně. 

Kvalita zákona je ovšem mimořádně důležitá. Stát by totiž pravděpodobně musel čelit mnoha arbitrážím, zavázal se totiž "dotovat" fotovoltaické elektrárny na roky dopředu bez ohledu na ekonomickou realitu zejména českého energeticky náročného průmyslu. Ten teď trpí a žádá další dotace, řešit je proto třeba příčinu problému, a nikoliv jeho důsledek. V opačném případě budeme dopady příliš drahých energií řešit brzy znovu.

Děkujeme za rozhovor

Lucia van Middendorp, Jan Vavřička


Kryštof Míšek, hlavní ekonom Argos Capital

Úspěšně absolvoval dvě ekonomické školy a nabral bohaté zkušenosti v předních společnostech a institucích jak v České republice, tak v zahraničí. Jeho specializací je převážně měnový trh, komodity a energetika – oblasti, ve kterých má rovněž v minulosti publikované odborné články v řadě významných odborných médií.

Argos Capital – Partner pro investice do komodit

Jsme vašim partnerem v oblasti finančních služeb. Naše služby zahrnují přístup k akciovým a komoditním trhům po celém světě díky naší spolupráci s předním světovým brokerem, společností Interactive Brokers LLC. Jsme tým zkušených makléřů a analytiků s bohatými zkušenostmi, kteří neustále sledují aktuální tržní trendy. Naše poslání spočívá v poskytování individuálních investičních rad a doporučení, které jsou pečlivě přizpůsobeny vašim potřebám a rizikovému profilu. S námi na své straně můžete mít jistotu, že vaše finanční cíle jsou v dobrých rukou.

Web:

https://www.argoscapital.cz/