Kotel na tuhá paliva pomůže ušetřit náklady na vytápění

03.05.2021

Pokud stavíte či rekonstruujete dům, chatu či rekreační chalupu, jednou z nejdůležitějších otázek, kterou budete muset vyřešit, je volba systému vytápění. Jednou z nejčastěji volených variant jsou kotle na tuhá paliva, zejména díky jejich nízkým nákladům na provoz.

Nabídka kotlů na tuhá paliva je poměrně široká. Můžete si vybrat z přístrojů, které dokáží spalovat dřevo, uhlí, dřevěné brikety, pelety či štěpky. Velmi oblíbené jsou i kombinované kotle, které nabízejí možnost topit dřevem i elektřinou. Ty nejmodernější kotle se dokonce dokážou samy zapálit a dřevěné pelety samočinně přikládat ze zásobníku. Zbaví vás tak asi největší nevýhody kotlů na tuhá paliva, což je nutnost jejich zapálení a pravidelného přikládání.

Jaký kotel vybrat?

Při výběru vhodného typu kotle byste měli zvážit, kde bude kotel umístěn a jak často v něm budete topit. Technologicky vyspělý kotel vám dokáže ušetřit svým provozem hodně peněz, jelikož spotřebuje méně paliva a méně poškozuje komín. Rozhodně se proto vyplatí při jeho výběru příliš nešetřit. To však platí hlavně u rodinných domů, které jsou obývány po celé zimní období. U chat či chalup, kde býváte jen občas, je lepší zvolit jednodušší a nenáročnější kotle na dřevo, které mohou spalovat levnější palivo, například drobné dřevo a dřevní odpad.

Prohořívací, odhořívací nebo zplyňovací kotel?

Nejjednodušší kotle na tuhá paliva bývají prohořívací, u nichž palivo hoří bez podpory ventilátoru. Obvykle v nich můžete spalovat dřevo i uhlí. Tento typ kotle je snadný na údržbu, levný, ale účinnost spalování bývá nižší než u ostatních typů.

Mnohem lépe využívají palivo kotle odhořívací, kde palivo odhořívá postupně v jeho spodní části. Nejvýkonnější variantou jsou však kotle zplyňovací. Jde o variantu odhořívacích kotlů, u kterých je pomocí řízeného přísunu vzduchu docíleno mnohem větší efektivity spalování.

komerční sdělení

Foto: Agromechanika v.o.s.