Kraj přestaví bechyňský Dům služeb pro Mezinárodní muzeum keramiky

31.07.2019

Obyvatelé i návštěvníci Bechyně se mohou těšit na zbrusu nové výstavní prostory. Ty vzniknou v místním Domě služeb za necelých 27 milionů korun. Přestěhuje se sem Mezinárodní muzeum keramiky, které v současnosti sídlí v nevyhovujících prostorách, kde navíc musí platit komerční nájem. Stálá expozice keramiky, nový depozitář, sociální zázemí a kancelářské prostory budou na nové adrese už v první polovině roku 2021.

"Z budovy zůstane v podstatě jenom skelet a vznikne velký otevřený prostor, kde lépe vyniknou umělecká díla," vysvětlil krajský radní Antonín Krák s tím, že dosud sídlí muzeum keramiky v budově zámeckého pivovaru, kde jsou pro výstavy i depozitář nevyhovující klimatické podmínky. "Důvodem pro stěhování muzea jsou jistě i náklady spojené s nájmem", uvedl dále Krák a náklady na rekonstrukci vyčíslil na necelých 27 milionů bez DPH. Částku uhradí z 85 % Evropská unie, zbytek zaplatí Jihočeský kraj. Stavět se začne ještě na konci letošního roku a celá rekonstrukce bude trvat jeden kalendářní rok. Milovníci keramiky budou tedy moci obdivovat exponáty v nových prostorách už v první polovině roku 2021.

Mezinárodní muzeum keramiky vzniklo v Bechyni v roce 1967 v souvislosti s místní řemeslnou i školskou tradicí a s konáním Mezinárodních symposií keramiky v České republice. Muzeum je umístěno v rekonstruovaných budovách někdejšího zámeckého pivovaru a spravuje ho Alšova jihočeská galerie.