Krajský titul podnikatel roku získala poprvé žena

16.02.2020

Petra Pohořská, spolumajitelka a provozní ředitelka společnosti ABO valve získala ve čtvrtek 13. února titul Podnikatel roku 2019 Olomouckého kraje. Je to poprvé, co krajské kolo vyhrála žena. Cenu vítězkyni předal hejtman Ladislav Okleštěk společně s náměstkem Pavlem Šoltysem. Hejtmanství na pořádání soutěže přispělo z krajského rozpočtu.

"Jsme rodinná firma, takže toto ocenění patří nám všem. Myslím si, že jednou z důležitých věcí, které vedou k úspěchu, je cílevědomost jít si za svým, mít vizi a odvahu tuto vizi zrealizovat," řekla během vyhlášení výsledků Petra Pohořská.

ABO valve se zabývá výrobou armatur a klapek pro průmyslové použití. Společnosti se daří v Česku, expanduje také do zahraničí. Pobočky má například v Německu, Rusku, Číně a v Singapuru.

"Soutěž o nejlepšího podnikatele podporuje Olomoucký kraj z mnoha důvodů. Jedním z nich je nejen snaha o rozvoj podnikatelského prostředí, ale také propagace našeho regionu ve světe. A zahraniční aktivity společnosti ABO valve jsou toho krásným příkladem," dodal hejtman Okleštěk.

V roce 2015 firma investovala do výrobního závodu v Olomouci - Chomoutově 40 miliónů korun. Pětaosmdesát procent tržeb získává ze zahraničí.

"Porota velmi ocenila houževnatost, pracovitost i odhodlání, s nímž se paní Pohořská prosadila v technickém oboru, kde ženy často nevidíme. Držím jí palce i v celorepublikovém klání, jehož výsledky se dozvíme 3. března při slavnostním galavečeru na pražském Žofíně," dodala Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY Podnikatel roku v České republice.