Křížovkářská liga Moravskoslezského kraje seniory baví. Přes tisíc jich společně luštilo křížovky

27.12.2019

Vylosováním výherců v Domově seniorů Slunečnice v Ostravě skončil pátý ročník Křížovkářské ligy seniorů Moravskoslezského kraje. O tradiční soutěž v luštění křížovek měli senioři velký zájem, přejí si, aby pokračovala. Patronem Křížovkářské ligy je náměstek hejtmana pro sociální záležitosti Jiří Navrátil.

"Snažíme se lidem nabídnout zábavu a také trénování paměti. Hlavně, aby se měli na co těšit. Jsem přesvědčen o tom, že soutěž může pomoci zmírnit pocit osamění starších lidí. Mám radost i z toho, že luští také obyvatelé domovů pro seniory a domů s pečovatelskou službou. Na každý čtvrtek, kdy dostali novou křížovku, se všichni velmi těšili. Je fajn, že díky soutěži zapojujeme do společné aktivity i několik desítek lidí upoutaných na lůžko," uvedl náměstek hejtmana pro sociální záležitosti Jiří Navrátil.

Do Křížovkářské ligy se tentokrát přihlásilo 1037 křížovkářů ve 13 městech Moravskoslezského kraje. Šlo o lidi starší 60 let, kteří se mohli zaregistrovat v domovech pro seniory, v klubech seniorů a v informačních centrech. Největší účast měl Havířov, Bohumín, Kopřivnice, Frýdek-Místek a Ostrava. V přepočtu na počet obyvatel se stal vítězem Bruntál, kde se do podzimního kola zapojilo 108 seniorů. Křížovkáři celkově luští 20 křížovek, každý týden dostanou jednu. Na úspěšné luštitele čekají odměny - dárkové balíčky.

"Bruntál zaslouží jedničku, lidé se tam křížovkami opravdu baví, báječná je spolupráce s informačním centrem, radnicí i Aktivními seniory Bruntálu," řekl Ivan Sekanina, předseda Spolku Počteníčko, který Křížovkářskou ligu připravuje. Zájem je v celém kraji obrovský. "Musíme proto počty cen i zájemců regulovat, aby se dostalo na všechny okresy. Postupně tak zapojujeme i nováčky Křížovkářské ligy. Letos na podzim to byl například Klub seniorů ze Lhotky na Frýdecko-Místecku nebo Domov seniorů v Krnově," dodal Ivan Sekanina.

Křížovkářská liga seniorů má úspěch také v dalších regionech. Letos se do společného luštění zapojili senioři v Praze 8, Plzni, Zlínském, Jihomoravském a Karlovarském kraji.