Kulturní ceny Jantar jsou rozdány

01.09.2021

Výroční Ceny Jantar za rok 2020 pro umělce s vazbami na Moravskoslezský kraj byly počtvrté rozdány v úterý 31. srpna v ostravské aule Gong.

Uděleny byly také dvě ceny za celoživotní přínos, kterými byli oceněni legendární ostravský klavírista Rudolf Bernatík a scénografka Marta Roszkopfová.

Ceny Jantar byly vyhlášeny během galavečera, který byl připraven jen pro tuto příležitost. Vystoupili na něm někteří z nominovaných umělců i laureáti těchto cen z minulých ročníků.

Držiteli výročních cen za rok 2020 se na základě rozhodnutí odborných porot stali písničkář Jaromír Nohavica za album Máma mi na krk dala klíč (Interpret roku) a frýdecko-místecká jazzová kapela Behind the Door za album s názvem Ra! (Kapela roku). V oblasti vážné hudby byli za své nahrávky oceněni klarinetista Karel Dohnal a komorní soubor Trio barokní hudby.

Interpretkou roku v oblasti populární hudby se stala Pavla Gajdošíková díky albu Inverze, které nahrála s ostravskou kapelou Tamala, a titul Píseň roku získala skladba Prásknu bičem Jiřího Krhuta a Štěpána Kozuba.

Držitelem Ceny Jantar za výtvarné umění se stal Jiří Surůvka za úspěšné zahraniční výstavy a v literární kategorii si sošku Šárky Mikeskové odnesla básnířka Lenka Kuhar Daňhelová za sbírku Jaká nesmrtelnost? vydanou ostravským nakladatelstvím Protimluv.

S ohledem na to, že kvůli pandemii koronaviru byl v roce 2020 uveden jen velmi malý počet divadelních premiér, rozhodli se pořadatelé v letošním ročníku nehodnotit jevištní výkony v činoherním, operním, muzikálovém ani baletním divadle. Umělci ale o možnost ocenění nepřijdou, protože v příštím ročníku pořadatelé v divadelních kategoriích zhodnotí celé dvouleté pandemické období.

Přesto pořadatelé letos nechtěli divadelní dění zcela pominout, a tak udělili dvě ceny za nejlepší divadelní online streamy v době pandemie. Cenu získala Komorní scéna Aréna za mimořádnou uměleckou úroveň svých streamů a také Divadlo Mír za originalitu svých online projektů.

"Letošní ročník byl kvůli pandemii mimořádný, proto jsme přistoupili k tomu kroku a v oblasti divadla jsme letos neocenili jednotlivce, ale dvě instituce, které se podle názoru odborné poroty s pandemií v rámci svých možností popraly co nejlépe," uvedl autor projektu Cen Jantar Aleš Honus.

Jména letošních laureátů Ceny Jantar za celoživotní přínos Rudolfa Bernatíka a Marty Roszkopfové budou ještě letos na podzim zvěčněna na ocelových hvězdách, které budou umístěny v Dolních Vítkovicích na Jantarovém schodišti slávy na vítkovické Bolt Tower. Doplní tu hvězdy dřívějších laureátů oceněných za celoživotní přínos, tedy Eduarda Ovčáčka, Milana Báchorka, Jindřicha Štreita a Marie Rottrové.

Generálním partnerem galavečera byl i letos Moravskoslezský kraj.

"Moravskoslezské kulturní Ceny Jantar jsou unikátní odbornou anketou, při které jsou každoročně oceňováni umělci z širokého kulturního spektra s vazbou na náš Moravskoslezský kraj. Laureáti této ceny každoročně obdrží originální sošku. O nominacích, stejně jako o vítězích, rozhodují poroty složené z renomovaných osobností příslušných oborů. Jsem moc rád, že Moravskoslezský kraj je již od počátku partnerem Cen Jantar a děkuji, že jsem osobně mohl být jak u vzniku, tak u všech jejích ročníků," řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo, který předal ceny za celoživotní přínos Rudolfu Bernatíkovi a Martě Roszkopfové.

Kromě Moravskoslezského kraje se i letos partnery akce stala také statutární města Ostrava, Frýdek-Místek a Opava.

LAUREÁTI CENY JANTAR ZA ROK 2020

CENY ZA CELOŽIVOTNÍ PŘÍNOS
MARTA ROSZKOPFOVÁ, RUDOLF BERNATÍK

POPULÁRNÍ HUDBA 2020

Interpret roku: JAROMÍR NOHAVICA
Interpretka roku: PAVLA GAJDOŠÍKOVÁ
Kapela roku: BEHIND THE DOOR
Píseň roku: PRÁSKNU BIČEM (JIŘÍ KRHUT&ŠTĚPÁN KOZUB)

VÁŽNÁ HUDBA 2020

Sólista roku: KAREL DOHNAL
Hudební těleso roku: TRIO BAROKNÍ HUDBY

LITERATURA 2020
LENKA KUHAR DAŇHELOVÁ

VÝTVARNÉ UMĚNÍ 2020
JIŘÍ SURŮVKA

DIVADLO ONLINE
KOMORNÍ SCÉNA ARÉNA
DIVADLO MÍR