Kulturní tip: Výstava LUKÁŠ PROCHÁZKA: . . . _ _ _ . . . v galerii ProLuka – galerii pod vršovickým nebem

27.03.2023

V open-air galerii ProLuka v Bezručových sadech (nad zastávku Krymská) v Praze–Vršovicích představí svou tvorbu Lukáš Procházka. Rodák z Dunajské Stredy v současné době studuje na AVU v ateliéru Intermédia II. a zároveň na FAMU v ateliéru Nová estetika. Hlavním tématem jeho tvorby je pozorování a zasahování do veřejného prostoru, kde si všímá především efemérních fenoménů. Vernisáž výstavy LUKÁŠ PROCHÁZKA: . . . _ _ _ . . . se koná ve čtvrtek 30. března od 18 hodin.

Nápis složený z nasbíraných kusů dřeva, které se vyplavily z řeky. Toto dřevo tiše vypráví příběh své cesty z jednoho místa na druhé. Nápis vypadá, jako by ho složil trosečník, který se snaží zachránit z opuštěného ostrova a jeho záměrem je upoutat pozornost pilotů letadel. 

V tomto případě je však nápis zasazen do akcelerované metropolitní situace, odkazuje na kultivovanost prostředí a piloty nahradili lidé v okolních bytech. Práce odráží paradoxní povahu velkoměst, kde je vysoká koncentrace lidí, ale člověk se přesto může snadno ocitnout v osamocené situaci nebo v jakémsi liminálním prostoru.

Za výstavou Lukáše Procházky stojí stejný tým jako za Festivalem 4 + 4 dny v pohybu. Výtvarná část letošního 28. ročníku nazvaná Místa činu – se uskuteční od 11. do 21. května v Erpet Smíchov a okolí.

Originální prostor bývalého sportovního centra z 80. let zaplní výstava Všechno je všech, která představí umělce a umělecké projekty z celé České republiky. Budou mezi nimi například Karolína Netolická, Lucie Sceranková či Julius Reichel, celkově se zúčastní kolem 60 umělců.

Za finanční podpory: Ministerstvo kultury ČR, Hl. město Praha, Státní fond kultury ČR, MČ Praha 10.

Pro více informací sledujte facebook události nebo webové stránky festivalu.

Zdroj: 2media

Zpracovala: Andrea Ježková