Lásku ke sportu lze rozvíjet i v domácí karanténě

16.04.2020

Sportovní gymnázium Pardubice zeje prázdnotou. Komunikace mezi učiteli a žáky probíhá pomocí distančního vyučování podobně jako na jiných školách. Odlišná situace nastává při výuce sportovní přípravy, která je pro tuto školu specifická. Komplikace řeší trenéři předáváním individuálních tréninkových plánů, podle kterých se žáci školy připravují. Obohacením tréninkových cvičení a zároveň motivací jsou instruktážní videa, která sportovcům sdílejí sportovní svazy nebo i známí reprezentanti ČR.

"Pro každou školu je zabezpečení výuky v tomto období velice složité a pro naši školu vlastně dvojnásobně. Kdo někdy sportoval tak ví, že dlouhodobý výpadek v tréninku zanechá na sportovci negativní stopy a následně trvá určitou dobu, než se sportovec dostane opět na požadovanou výkonnostní úroveň. Samozřejmě existují rozdíly mezi jednotlivými sporty. U kolektivních je zabezpečení tréninku v této době nejsložitější," sdělil ředitel Sportovního gymnázia v Pardubicích Radim Novák.

V tréninkových skupinách se konají na sociálních sítích diskuzní fóra, případně se využívají individuální nebo i kolektivní video rozhovory prostřednictvím aplikací: Skype, Teams nebo WhatsApp. Pokud to bylo možné, tak škola zapůjčila žákům sportovní vybavení, včetně trenažerů pro veslaře. V posledních dnech se situace zlepšila, protože žáci už mohou individuálně trénovat se svými trenéry a všichni čekají na to, že velmi brzy dojde k uvolnění sportování nejen pro naše žáky, ale pro všechny sportovce. Samozřejmě při zachování všech hygienických doporučení.

"Oceňuji, jak rychle se naše střední školy dokázaly adaptovat na nepříjemnou situaci, která trvá už několik týdnů. Vzhledem k pestré nabídce studijních oborů je často nutné řešit zcela specifické přístupy k výuce. Na pardubickém sportovním gymnáziu to zvládli na jedničku, postupně bychom chtěli informovat veřejnost i o situaci na dalších školách," ocenil práci školy Bohumil Bernášek, radní pro oblast školství.

"Kdy se vše vrátí do úplného normálu, nikdo neví. Já však věřím, že většina našich žáků jsou opravdoví srdcaři a plní si své plány na sto procent, neboť chtějí být kvalitně připraveni ještě na letošní, případně na další sezónu" dodal na závěr Radim Novák.