Lesní šibalka Kenya odchovává mládě. Safari park na něj čekal víc než deset let

11.08.2020

Samice chocholatky červené Kenya porodila 11. července ve stáji Pavilonu okapi mládě. Tento týden se obě zvířata začnou vydávat ven. Zoologové na odchov této neobvyklé lesní antilopky čekali přes deset let. Mládě je prvním přírůstkem tohoto druhu v Česku a na Slovensku a jedno z jedenácti odchovaných mláďat na celém světě za poslední rok.

"Mládě bylo od prvního rána, kdy jsme ho ve stáji objevili, čilé. Hned první ráno jsme pozorovali, jak saje mateřské mléko," popisuje zoolog Luděk Čulík. Kenya se podle něj projevuje od počátku jako vzorná matka.

Chocholatky jsou malé antilopy, žijící skrytým způsobem života v rozptýlených i souvislejších lesích. Zejména o některých druzích ví věda poměrně málo, tajemné jsou i pro místní obyvatele Afriky. Třeba v bájích a mýtech Konga proto chocholatky vystupují jako šibalové, kteří svou chytrostí dovedou přelstít lidi i jiná zvířata.

Také v zoologických zahradách jsou chocholatky červené velmi vzácně chované. V péči člověka jich žije asi čtyři desítky v celkem šestnácti institucích. Dvorský safari park chová chocholatky od roku 2009 a za celou dobu jde o první odchovek. "Je to také první mládě v českých a slovenských zoo," doplňuje Luděk Čulík.

Chocholatky sdílejí v safari parku venkovní výběh s dalším unikátním obyvatelem, pralesní okapi. Protože do vnitřní stáje chocholatek není přístup, záleží pouze na Kenye a jejím mláděti, kdy se návštěvníkům ukážou.

Chov chocholatek červených ve dvorském safari parku začal v roce 2009, kdy přišla první samice z hannoverské zoo. O pár měsíců později ji doplnil samec z Polska. Pár žil několik let společně, ovšem potomky nikdy neodchoval. Proto v roce 2014 dorazil z Kolína nad Rýnem Pluto. Ani nově sestavený pár však kýžené mládě nikdy neměl. Změna nastala až s příchodem současné samice Kenyi z Valencie v roce 2019. Během relativně krátké doby se pár harmonizoval a chovatelé začali doufat v první malé chocholatky. I tentokrát však přišla nešťastná událost: Pluto v březnu 2020 uhynul. K veliké radosti zoologů se mu přesto povedlo zplodit s Kenyou mládě.

Chocholatka červená nebo také křovinná patří k nejmenším antilopám světa, váží jen kolem 13 kilogramů a v kohoutku měří asi 40 cm. Obývá lesy střední a jižní Afriky. Ohrožuje je lov pro maso a ztráta přirozeného prostředí. Na celém světě je v zoologických zahradách chováno 40 chocholatek červených, z toho 28 jedinců žije v 11 institucích Evropy. Za posledních 12 měsíců se narodilo na celém světě v zoo jen 11 mláďat.