Letiště Praha získalo již potřetí cenu nejlepšího evropského letiště v oblasti zákaznické spokojenosti v kategorii 15 až 25 milionů odbavených cestujících

05.03.2021

Letiště Praha získalo cenu Airport Service Quality Award 2020, kterou každoročně uděluje nejlepším letištím s prokazatelně nejvyšší spokojeností cestujících s poskytovanými službami mezinárodní sdružení letišť Airports Council International.

Letiště Praha tak již potřetí získalo ocenění v kategorii 15 až 25 milionů odbavených cestujících, v téže kategorii se tentokrát umístila také letiště v Helsinkách a Petrohradu.

"Třetí rok po sobě se nám dostává té nejlepší zpětné vazby od cestujících, kteří prošli naším letištěm. Tato ocenění dokazují, že se nám dlouhodobě daří zajistit vysokou kvalitu služeb, a to bez ohledu na míru provozu. První dvě ocenění jsme získali v letech silného růstu. Ocenění za rok 2020 nám ukazuje, že ani krize spojená s šířením nemoci COVID-19 nám nezabránila pokračovat v našich nastavených vysokých nárocích na kvalitu zákaznické zkušenosti. Vloni jsme se zaměřili zejména na zavedení celé řady ochranných opatření, jejichž cílem je chránit zdraví cestujících i zaměstnanců," říká Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha, a doplňuje: "Děkuji zejména našim zaměstnancům, protože právě díky jejich dobře odvedené práci se můžeme opět těšit ze získaného ocenění."

Program Airport Service Quality (ASQ) organizuje mezinárodní sdružení letišť Airports Council International (ACI). Jde o jednu z nejprestižnějších světových iniciativ zaměřených na výzkum a hodnocení spokojenosti zákazníků se službami poskytovanými na těch nejvýznamnějších světových letištích. Výsledky ASQ jsou publikovány čtvrtletně a pro účastnící se letiště jsou významným ukazatelem v dalším nastavování služeb a zlepšování jejich kvality. Ceny vycházející z hodnocení ASQ jsou udělovány jednou za rok.

Vítězstvím v soutěži Airport Service Quality Awards 2020 se Letiště Praha kvalitou svých služeb zařadilo za loňský rok po bok letišť v Helsinkách a Petrohradu, která byla v soutěži rovněž oceněna.

Letiště Praha také získalo již na začátku roku 2021 nové ocenění Voice of the Customer. Sdružení ACI tímto oceněním vyzdvihlo zejména ta letiště, která se i přes náročný a nestandardní rok 2020, který byl způsobený šířením nového typu koronaviru, nadmíru starala o pohodlí a bezpečnost svých cestujících.

Airports Council International je celosvětovou oborovou asociací, která sdružuje přibližně 1930 letišť v celkem 183 zemích světa. Byla založena v roce 1991 a jejím cílem je podporovat spolupráci mezi členy a ostatními partnery v oblasti letecké dopravy.

Evropská letiště oceněná jako nejlepší v oblasti spokojenosti cestujících za rok 2020:

Kategorie do 2 milionů odbavených cestujících ročně: Granada (Španělsko), San Sebastián (Španělsko), Inverness (Velká Británie), Ponta Delgada (Portugalsko)

Kategorie 2-5 milionů odbavených cestujících ročně: Krasnojarsk (Rusko), Skopje (Severní Makedonie), Tallin (Estonsko), Záhřeb (Chorvatsko)

Kategorie 5-15 milionů odbavených cestujících ročně: Bělehrad (Srbsko), Faro (Portugalsko), Krakov (Polsko), Keflavík (Island), London City Airport (Velká Británie), Malta (Malta), Porto (Portugalsko), Soči (Rusko)

Kategorie 15-25 milionů odbavených cestujících ročně: Helsinky (Finsko), Praha (Česká republika), Petrohrad (Rusko)

Kategorie 25-40 milionů odbavených cestujících ročně: Lisabon (Portugalsko), Moskva - Domodědovo letiště (Rusko), Curych (Švýcarsko), Řím (Itálie), Moskva - Šeremeťjovo letiště (Rusko)