Lze závidět zahaleným ženám? Jak co. I ony musí dbát na svůj vzhled a řeší i trvalé odstranění chloupků

27.09.2022

Asi většina lidí z našeho kulturního prostoru si v okamžiku, kdy vidí od hlavy až k patě zahalené muslimské ženy nebo jeptišky v řeholním oděvu, pomyslí, že jsou to chudinky ochuzené o možnost užívat si na veřejnosti svou krásu. Kdybychom se na dané téma chtěli bavit déle, asi bychom argumentovali větami jako "jaký kraj, takový mrav" a v případě jeptišek "rozhodly se tak dobrovolně..." 

Důvody této tradice jsou ryze duchovní, ale ať už je náš vlastní názor jakýkoliv, nemůžeme si nevšimnout, že dotyčným ženám to nevadí. Vypadají úplně stejně spokojeně a šťastně jako ženy oblékané podle našich soudobých standardů. Samozřejmě, jsou na to zvyklé, ale absence nespokojenosti má své důvody. Mimo jiné v praktičnosti zmíněného úboru. V čem spočívá?

Krásná chce být každá

Přes oblečení, které zakrývá úplně všechno, není nic vidět. Vlasy mohou zůstat neumyté a neučesané, odpadá starost s výběrem outfitu a vůbec nevadí, že na nohou, pod pažemi, případně ještě někde jinde vesele raší bujný porost. Nikdo ho přece neuvidí! Novinářka Petra Procházková, která má osobní zkušenost s životem v muslimské Asii (provdala se tam), vyzdvihuje především tento aspekt a přiznává, že právě proto si tradiční ženský oděv sama oblíbila. 

Připadala si najednou svobodnější. Nicméně platí, že i muslimské ženy velmi dbají na svůj vzhled. Vždyť doma v burce nechodí a partnerovi se chtějí líbit. Až by se jeden divil, co dokážou pro krásu udělat - počínaje třeba permanentním make-upem a konče trvalým odstraněním chloupků.

Emancipace aneb Z louže pod okap

Když díky úspěšnému emancipačnímu hnutí padla poslední tabu spojená s něžným pohlavím, staly se ženy do jisté míry otrokyněmi svého vlastního vzhledu. Emancipovaná současná žena má být úspěšná a krásná, aniž by rezignovala na mateřství a svou tradiční roli v domácnosti. To je všechno hezké, ale jak to má stihnout, když jenom povinná ranní zkrášlovací procedura zabírá tolik času?

Významnou úlevu pro dnešní "supermanku" představuje trvalé odstranění chloupků. Celá řada hygienických a kosmetických úkonů se ošidit nedá. Ovšem zařídit, aby se například nohy nemusely každý druhý den holit, případně trápit bolest způsobujícími voskovými proužky, dnes možné je. A to dokonce velice komfortně. Stačí se objednat na laserovou epilaci.

Vymyslela snad laser žena? Ne, ale rozhodně ho využívá

Laser pracuje tak, že otázka nežádoucího ochlupení je vyřešena jednou provždy. Veškeré ochlupení obsahuje pigment melanin. Čím více melaninu, tím jsou chloupky tmavší. Melanin totiž pohlcuje světlo, což je efekt, kterého využívá technologie laserového odstraňování chloupků. Absorpce světla znamená tvorbu tepla. Mimořádně vysokoenergetické světlo z laseru způsobuje vznik velmi vysokých teplot ve vlasech. Pokud teplota překročí 68°C, ničí proteiny vláskových buněk a vlasových folikulů jako celku. Devastací vlasového folikulu samotný kořínek úplně nezanikne, ale ztratí se struktura nezbytná pro tvorbu chloupku. Kořen vadne a dá se říci, že je na dlouhou dobu zničen. Pro dosažení hladkého efektu je ale nutné počet sezení opakovat, protože chlupy rostou v čtyř až osmi týdenních cyklech a nenacházejí se všechny najednou ve stejně vhodné fázi.

Před laserem jsou si všichni rovni

Úleva od téměř každodenní starosti s odstraňováním chloupků je obrovská a osvobozující. Protože laserový paprsek se dostane bez problémů všude, je vhodný pro obličej, podpaží, intimní partie nebo záda, jejichž nadměrným ochlupením trpí zejména muži. Účinnost laserové epilace je nejlepší na velmi tmavých chloupcích. Odstranění blond nebo zrzavých chloupků není problém pro modernější lasery, na klinikách, které jdou s dobou. Bílé vlasy, které zcela ztratily barvu, však nelze odstranit laserem, naštěstí takové na obvykle holených místech nikdo nemá. Jinak se dá říci, že laser nečiní žádné rozdíly a spolehlivě odchlupí, cokoli si budete přát.

Jakým způsobem a s jakou frekvencí se zbavujete chloupků tam, kde je nechcete?

komerční sdělení