Ministryně Maláčová předala ceny Rady vlády, dvě ze čtyř ocenění putují do Moravskoslezského kraje

06.10.2019

Ocenění ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové převzal Česlav Santarius ze Slezské diakonie a Růžena Šajdáková z Orlové. Další dvě ceny putovaly do Prahy a do kraje Vysočina. Ceny Rady vlády pro seniory a stárnutí populace jsou poděkováním za významný přínos ke zvýšení kvality života seniorek a seniorů a k řešení problematiky stárnutí a stáří.

Ocenění byla udělována včera (1. 10.) v Černínském paláci v rámci mezinárodní konference Senioři a lidská práva v ČR.

"Stáří je součástí života. Každému z nás začnou dříve nebo později ubývat síly, každého čeká stárnutí, které může přinášet jisté potíže nebo smutky. Ale také nemusí. Naštěstí jsou mezi námi lidé, kteří práci se seniory obětují svou energii a mnohdy i volný čas. Nejsou to celebrity, které plní stránky časopisů. Jsou to často velmi skromní lidé, kteří se upřímně zajímají o své okolí a jsou připravení nabídnout pomocnou ruku," řekl náměstek hejtmana kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil a dodal, že ho těší, že ocenění získal člověk, kterého nominoval právě Moravskoslezský kraj. "Pan Santarius je výjimečná osobnost, která je pro své kolegy velkou motivací i oporou. Jsem rád, že dvě ze čtyř ocenění, které ministryně předala, putují do našeho regionu. Potvrzuje to, že snaha Moravskoslezského kraje o rozvoj tohoto společensky významného tématu má své výsledky," řekl náměstek hejtmana Jiří Navrátil.

Česlav Santarius byl oceněný v kategorii Osobnost-profesionál. Byl klíčovou osobou při zakládání Slezské diakonie v roce 1990. Organizace začínala jako jedno středisko s jedním zaměstnancem, dnes má Slezská diakonie 770 stálých zaměstnanců a ročně podpoří zhruba 8000 osob, které se ocitly v nepříznivé sociální situaci.

V kategorii Osobnost-neprofesionál získala ocenění paní Růžena Šajdáková, která je energickým srdcem neformálního sdružení Akord Orlová, tedy Aktivní orlovské a rychvaldské dámy. Skupina aktivních seniorek se schází již 11 let, společně se věnují rukodělným aktivitám, práci na zahradě, pořádají výlety i akce pro další blízké všech věkových kategorií.

Další ocenění získali manželé Marie a Antonín Křoustkovi za projekt Nebojte se policie a společnost Elpida, která například podporuje vzdělávání seniorů a zřídila krizovou Linku seniorů.