Exkluzivní rozhovory s vítězkami Miss České republiky 2019 a 2020

20.09.2021

Přinášíme vám exkluzivní rozhovor vítězek Miss České republiky 2019 a 2020, které si vyzkoušely práci kameramana a poprvé se objevily i za kamerou.

Dovolili jsme si je pro vás vyzpovídat. Rozhovoru se zúčastnily:

  • Sára Lyčková - I. Vicemiss České republiky 2019 a Miss Sympatie
  • Dominika Fousová - Miss České republiky Social Media 2019
  • Kateřina Šimonková - II. Vicemiss České republiky 2020
  • Kristýna Hyská - Miss České republiky Naděje 2020

Jak bys porovnala první zkušenost za kamerou na zahájení druhého semifinále Miss ČR a situaci teď, kdy už jsi natáčela poněkolikáté?

Dominika Fousová: Když jsem se dozvěděla den před semifinále, že budu točit přímý přenos, tak mě to maličko znepokojilo, věděla jsem, že přímé přenosy sleduje dost lidí a že je to zodpovědná práce, se kterou nemám žádné zkušenosti. Musím ale uznat, že mě to začalo moc bavit a každý další přenos si užívám. Je to zkrátka zase něco nového a to je vždy výzva.

Sára Lyčková: Je skvělé, že jako jedna z vítězek Miss České republiky se dostávám k opravdu různorodé práci. Z prvního živého přenosu jsem měla obrovské obavy, je to velká zodpovědnost! Ale momentálně se na každé další natáčení těším a mám radost z toho, jak se neustále učím novým věcem!

Kristýna Hyská: Byla to pro mě nová zkušenost a nevěděla jsem, co od ní očekávat. Díky našemu skvělému týmu, který mě vše naučil, jsem to myslím zvládla skvěle již při své premiéře. Nyní jsem si určitě jistější a vím, jak záběry mají vypadat. Vždy se za kameru těším!

Jak vůbec probíhá komunikace při přímém přenosu mezi kameramany a zbytkem štábu? Komunikují i kameramani mezi sebou?

Dominika Fousová: Komunikace probíhá prostřednictvím sluchátek. Po celou dobu přenosu probíhá hovor mezi všemi zúčastněnými, čili do sluchátek dostáváme informace, která kamera je nyní v živém záběru, kam se má druhá kamera přemístit a co se má dalšího točit atd. S dalšími kameramany komunikujeme pouze pohledem, úsměvem, posunky. Mluvit nemůžeme, mikrofony máme převážně vypnuté. Ale jak jsme zjistili, domluvit se dá i beze slov.

Kateřina Šimonková: Já jen doplním, že komunikace funguje skvěle. Štáb je složený ze skvělých režisérů a kameramanů, se kterými je vždy zábava.

Bylo natáčení přímého přenosu hodně jiné, než když si natáčíš video na Instastories, což je dneska už pro každého z nás běžná věc?

Sára Lyčková: To se snad nedá ani srovnat. Na Instagramu si natočím story několikrát, sama si vyberu, které se mi líbí a kde vypadám nejlépe. Ale takové vysílání? To je "za 3,2,1 teď a jedeš!" Žádná chyba, žádný překlik! Vše musí být dokonalé, a možná se nám to i pomalu daří.

Kateřina Šimonková: Určitě ano. Je to velká zodpovědnost a člověk musí být po celou dobu natáčení naprosto soustředěný. A také z toho pěkně bolí trochu ruce.

Jak hodnotíš svůj posun v rámci soutěže Miss ČR. Od korunky ke kameře?

Kristýna Hyská: Takový posun jsem nečekala, ale jsem za něj velmi ráda. Učím se činnostem, které bych sama od sebe asi nedělala a zjišťuji, že mě baví. Líbí se mi být na obou stranách jak Miss s korunkou, tak článek organizačního týmu. Můj posun v rámci soutěže je veliký ve všech směrech a děkuji za něj celému týmu. Za Misskou v korunce se každý otočí, ale za Misskou se sluchátky a kamerou se otočí minimálně dvakrát.