Moravskoslezská sestra 2019 jde do finále, začíná hlasování veřejnosti

27.07.2019

Do pátého ročníku ankety Moravskoslezská sestra 2019 se bude moci zapojit i veřejnost. Odborníci již vybrali 15 finalistek pro pět soutěžních kategorií. O tom, která z nich získá šestý titul - Sestra veřejnosti 2019, rozhodnou obyvatelé kraje. 

Pro nej... zdravotní sestru Moravskoslezského kraje mohou lidé hlasovat od 1. srpna do 30. září na stránkách https://sestra.msk.cz/.

Anketa Moravskoslezská sestra se koná pod záštitou ministra zdravotnictví, hejtmana Moravskoslezského kraje a odbornou záštitou prezidentky České asociace sester.

"Odborníci vybírají finalistky ze zdravotních sester, které do ankety nominovaly kolektivy zdravotnických zařízení v kraji. Vítězky jednotlivých kategorií určuje odborná porota na základě posouzení řady kritérií, které laická veřejnost nedokáže vyhodnotit. Všichni ale víme, že práce zdravotních sester je především práce s lidmi. Proto vznikla kategorie Sestra veřejnosti, ve které pro konkrétní finalistku hlasují pacienti, blízcí a známí nemocných, či lidé, kteří si dané konkrétní zdravotní sestry váží," uvedl náměstek moravskoslezského hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer.

Dodal, že kdo se zapojí do hlasování a zodpoví soutěžní otázku, může vyhrát mobilní telefon. "Na výherce čekají také dvě vstupenky na slavnostní galavečer, který se uskuteční 24. října 2019 v aule Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava a kde budou rozdány tituly Moravskoslezská sestra 2019 v kategoriích: Sestra u lůžka, Ambulantní a domácí péče, Porodní asistentka, Hospicová a paliativní péče, Ocenění za dlouhodobý přínos v ošetřovatelské péči a Sestra veřejnosti," upřesnil náměstek hejtmana Martin Gebauer.

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák považuje za důležité vyzdvihnout profesi zdravotních sester. 

"Z mého pohledu jsou zdravotní sestry do jisté míry andělé, kteří se snaží zmírnit utrpení nemocným a slabým. Jde o náročnou a potřebnou profesi. Uvědomujeme si to hlavně ve chvílích, kdy je nám těžko. Když řekneme, že v našem kraji máme několik tisíc zdravotních sester, tak to vypadá, že jich je dost. Není to tak, v každé nemocnici občas nějaká sestřička chybí. A náročná profese se mladým lidem často nezdá dost lukrativní. To, že sestřičkám a obecně zdravotníkům rostou platy, je správné, ale zároveň musí jejich profesi růst společenské uznání. A právě anketa Moravskoslezská sestra je událostí, kterou vzdáváme hold všem našim sestřičkám a veřejně jim děkujeme za obětavou práci," řekl hejtman Ivo Vondrák