Nabarvené ptáče Václava Marhoula oslnilo Paříž a získalo prestižní cenu Prix Curiosité

01.03.2024

Filmový unikát od Václava Marhoula, Nabarvené ptáče, který vyšel na světlo světa již v roce 2019, se neustále těší uznání a oceněním na celosvětové úrovni.

Nyní si odnesl cenu Prix Curiosité z Paříže, kterou mu udělil Francouzský syndikát filmových kritiků.

Prix Curiosité, udělovaná od roku 2005, představuje výjimečné ocenění pro filmy, které vynikají nekonvenčním přístupem a kvalitou, vybočující z tradičních filmových forem. Nabarvené ptáče se tak stalo výjimečným snímkem, které oslovuje filmovou kritiku a odborníky.

V reakci na tuto prestižní cenu prozradil Václav Marhoul: "Ocenění předané Nabarvenému ptáčeti a jeho francouzskému distributorovi, zvláště od francouzské filmové kritiky, je prostě úžasné. Za můj štáb, za všechny herce i za sebe mám opravdu upřímnou radost. Nejen z této ceny, ale taky z toho, že od světové premiéry v Benátkách uběhly už více než čtyři roky a ptáče přesto křížem krážem celým světem dál tak hezky a dobře poletuje."

Od své premiéry film Nabarvené ptáče oslovil diváky ve více než 26 zemích a získal si srdce více než sto tisíc diváků pouze v českých kinech. Během téměř pěti let své existence byl vybrán na 72 mezinárodních filmových festivalech, kde získal úctyhodných 37 hlavních cen či nominací. Mezi nejvýznamnější momenty patří nominace na Zlatého lva v Benátkách, zařazení na shortlist americké filmové akademie pro cenu Oscar a nominace na nejlepší hraný film roku od Evropské filmové akademie.

Na domácí půdě film zaznamenal rovněž ohromný úspěch, proměnil deset ze třinácti nominací na cenu Český lev. Aktuálně může být snímek sledován na německé veřejnoprávní televizní stanici 3SAT v sekci Arthouse 2024.

Nabarvené ptáče zůstává nejen vizuálním a emocionálním zážitkem, ale také svědectvím o vynikajícím filmovém řemesle, které si získalo srdce kritiků i publika po celém světě.

Autor: Lukáš Krajčo
Foto: Spectrum films