Nadace ČEZ pojmenovala mládě hrabáče kapského

16.12.2019

Závěr roku patří v safari parku tradičně nejen Vánoční zoo, ale také slavnostnímu pojmenování mláděte hlavním partnerem dvorské zahrady - Skupinou a Nadací ČEZ. Letos vybrala ředitelka nadace ČEZ Michaela Ziková jméno pro samičku hrabáče kapského, která se narodila letos v dubnu jako druhé mládě tohoto druhu ve Dvoře Králové.

"Mládě přišlo na svět s hmotností necelého kilogramu a půl. Nebyli jsme si proto jisti, jak se to s ním vyvine. Malá samička však nakonec zabojovala a po několika týdnech začala řádně přibírat na váze. Dnes už bychom ji ani pořádně neunesli," popisuje zooložka Gabriela Linhart.

"I z toho důvodu jsme pro ni vybrali jméno Bomani, což ve svahilštině znamená bojovník," říká Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.

Právě Nadace se safari parkem úzce spolupracuje a každoročně podporuje jeden z jeho nejvýznamnějších ochranářských programů - záchranu nosorožců bílých severních, nejohroženějších savců planety, kterých na světě zbývají poslední dva zástupci.

Jejich přežití závisí už jen na výzkumu a aplikaci metod umělého oplodnění. A právě letos dosáhli odborníci ze safari parku a dalších špičkových institucí mimořádného úspěchu, kdy se z posledních dvou žijících samic podařila odebrat vajíčka k umělému oplodnění v laboratoři a vytvoření prvního embrya nosorožce bílého severního na světě.

"Dvorský safari park a jeho snahy o záchranu těchto majestátních zvířat, symbolu afrických savan, podporujeme už několik let. Letošní počínání jsme sledovali s velkým napětím, celý výzkum může být totiž klíčem k záchraně nejen tohoto druhu, ale do budoucna i dalších ohrožených zvířat. Jsem proto rádi za to, že můžeme být součástí tak historického úspěchu," zakončuje Michaela Ziková.