Největší plyšový medvěd v České republice

09.12.2021

Pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit sice vystavuje ve své expozici s názvem Zlaté české ručičky obřího čtyřmetrového "medvídka KUKYho", ale v těchto dnech jeho komisaři zaregistrovali plyšového medvěda ještě většího a hlavně mohutnějšího.

Absolutně největšího plyšového medvěda u nás teď mají ve spánkovém studiu v Pomněnicích u Benešova. Držitel nového českého rekordu má na délku 430 cm a váží 70 kg. Zvětšenina tradiční dětské hračky, která je dílem Vlastimila Bejbla, má obvod přes břicho 333 cm, rozpětí "předních končetin" 306 cm a délku zadních nohou 205 cm. Oči (speciálně dovezené z Německa) mají průměr 5 cm. Výplní je duté vlákno. Obr mezi plyšáky se zapíše do České knihy rekordů, jejíž aktuální vydání, které právě teď vyšlo, přináší i údaj o nejzcestovalejším plyšovém medvídkovi, jenž navštívil nejvíc školních družin. Plyšový medvěd Lumpík Ostravský (maskot dětí jedné ze školních družin v Porubě) putoval téměř 5 měsíců po vlastech českých od západu k východu, a to přes 47 školních družin napříč celou Českou republikou. Svou cestu započal v Chebu a ukončil ji ve své domovské ZŠ I. Sekaniny 1804. V každé družině strávil 2-3 dny, děti medvědovi během jeho pobytu ukázaly svou školu, některé ho vzaly i na výlet. Celkem nacestoval 2656 km. Nejvýše byl Lumpík 1560 m n. m. - těsně pod vrcholem Sněžky.

Rekord v největším shromáždění plyšových medvídků na jednom místě drží pro změnu Farní charita Beroun, která uspořádala benefiční akci na podporu Domova sv. Anežky České s názvem Méďa pro charitu, během níž shromáždila 1 518 darovaných plyšových medvídků. Všichni medvídci byli pohromadě vystaveni na Seydlově náměstí v Berouně. Nejmenší z přítomných medvídků měřil pouhých 32 mm, ovšem ještě menšího medvídka, který má pouhopouhých 15 mm, si můžete prohlédnout opět v Pelhřimově - městě rekordů. Má pohyblivou hlavičku a končetiny, které jsou pospojovány korálkem.

Autor: Petr Mráček
Foto: Archív autora