Nejznámější dílo Jana Amose Komenského opět ožije

02.05.2024

Nejvýznamnější dílo jednoho z největších českých myslitelů, filozofů a spisovatelů Jana Amose Komenského, Labyrint světa a ráj srdce, loni oslavilo 400 let od dokončení první verze rukopisu, kniha pak vyšla v roce 1631.

Toto filozofické dílo, které se zabývá hlubokými otázkami smyslu života, se letos znovu objeví na divadelních prknech.

Hudební divadlo Labyrint, vytvořené autorkou Jarmilou Bekovou, přinese jedinečné provedení tohoto literárního pokladu. Sólisté Jiří Mach, Radek Novotný, Jan Sklenář a samotná autorka se připojí k symfonickému orchestru Camerata Moravia, pěveckému sboru Chermon a kapele pod taktovkou dirigenta Joela Hány. Premiéra se uskuteční 3. října 2024 v brněnském Sonu a 15. října 2024 v pražském divadle Hybernia. Zvláštním hostem představení bude hudebník Majk Spirit.

"Jan Amos Komenský je pro mě fascinující osobnost. Obdivuji jeho odvahu a vytrvalost, s jakou čelil těžkým ztrátám. Dokázal se znovu zvednout i ve chvíli, kdy mu shořelo celoživotní dílo, přišel o manželku a děti, byl vyhnán ze své vlasti. Myslím, že v rozkolísaných časech, které zažíváme, je naděje, že existují cesty z životních labyrintů naprosto zásadním poselstvím. Komenského myšlenky ovlivnily bez nadsázky celý svět, proto jsme Labyrint připravili v současném jazyce, aby byl příběh Poutníka srozumitelný i dětem," říká Jarmila Beková, autorka představení.

Jejím cílem společně s režisérkou Hanou Mikoláškovou je moderně a srozumitelně oživit život a dílo Učitele národů. Jedním ze sólistů představení je herec a zpěvák Jan Sklenář, v hlavních rolích vystoupí brněnští herci Jiří Mach a Radek Novotný.

Celý program zahájí hudebník Majk Spirit se svou písničkou "Ráj srdce" ve speciálním aranžmá pro symfonický orchestr. Společně s autory projektu si klade za cíl popularizovat odkaz Komenského a konkrétně toto dílo, jehož myšlenka je podle něj stále živá a platná.

"Poprvé jsem Labyrint světa a ráj srdce četl asi před deseti lety, ale pořád se k té knize vracím. Je to velmi hluboké a silné dílo a vždycky v něm najdu nějaký nový zajímavý pohled na svět. Už název je krásnou metaforou života a je fascinující, že ta moudrost v něm přetrvala čtyři sta let. Nadčasovost je výsadou velkých uměleckých děl," prozradil Majk Spirit. "Komenský byl určitě jednou z nejdůležitějších osobností nejen naší historie, proto je mi velkou ctí se do projektu zapojit a zaujmout i mladší publikum," dodává.
"Představení bude největší divadelní událostí v rámci odkazu Komenského, pod taktovkou dirigenta Joela Hány vystoupí 54 účinkujících. Premiéra se konala 8. března v brněnském Sonu, dva dny před začátkem covidové pandemie. Labyrint však zůstal živý, s vyprodanými představeními v Olomouci, Praze, ale i na multižánrovém hudebním festivalu Litava Park či v Brandýse nad Orlicí, kde Komenský toto dílo psal. Nyní chceme dílo opět představit v Praze a Brně, a to ve dvou časech, aby mohli představení navštívit i menší děti. Novinkou je také účast Majka Spirita, ze které máme velkou radost," říká za organizátory Klára Mars.

Představení proběhnou v Brně 3. října od 17:00 a 20:00 hodin (Sono) a v Praze 15. října (Hybernia) od 17:00 a 20:00 hodin. Lístky jsou již nyní v prodeji v sítích GoOut a TicketLive. Cena vstupenky je 690 Kč (dospělý) a 350 Kč (dítě do 12 let).

Tvůrci a účinkující:

 • Hudba a texty: Jarmila Beková, spolek Chermon
 • Scénář na motivy Labyrintu světa a ráje srdce J. A. Komenského: Jarmila Beková
 • Režie: Hana Mikolášková
 • Scénografie a kostýmy: David Janošek
 • Dirigent: Joel Hána
 • Symfonický orchestr: Camerata Moravia
 • Pěvecký sbor: spolek Chermon
 • Produkce: Klára Mars

Sólisté:

 • Jiří Mach (Městské divadlo Brno, laureát Cen Thálie 2018): Poutník
 • Radek Novotný: Všezvěd Všudybud
 • Jarmila Beková: Mámení
 • Magda Orlová: Moudrost
 • Jan Sklenář: Osud, Kristus

Speciální host:

 • Majk Spirit

Autor: Lukáš Krajčo

FOTO: Brainzone