Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov začne pomalu s obnovou svého provozu, nastavený omezený režim však potrvá minimálně do pátku

16.12.2019

Středočeská hejtmanka upřesnila, chod nemocnice bude v průběhu tohoto týdne nabíhat pomalu a postupně. Veřejnost bude průběžně informována o vývoji situace. Zatím tak bude nemocnice pracovat v omezeném režimu.

"Na základě dnešní pracovní schůzky s týmem NÚKIB již začala v benešovské nemocnici reinstalace všech serverů a koncových IT stanic. Tento proces začal dnes v poledne. Většina zálohovaných dat nemocnice se jeví jako použitelná k obnovení. Jakmile bude podle doporučení NÚKIB připravena infrastruktura, tak budou postupně naimportována data z nenapadených záloh. Všechny systémy budou spuštěny postupně tak, aby v případě problému došlo k rychlejší detekci a případnému odstranění jednotlivých komplikací," informuje v pondělí 16. 12. 2019 hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (2011).

Tým IT odborníků pracoval po celý víkend s minimální několikahodinovou přestávkou. "Obcházeli úplně celou nemocnici. Každý kout, kde se nachází nějaký počítač, kontrolovali vše, co kdy bylo připojeno na nemocniční počítačovou síť. Oni musí každý počítač (600 stanic) natvrdo odpojit, vyčistit, zrestartovat, nainstalovat tam prostředí, do kterého budeme znova instalovat naše obslužné systémy, softwary, abychom mohli obnovit zálohovaná data," popsal situaci během posledních dvou dnů ředitel nemocnice Roman Mrva.

"Nemocnici se daří ošetřit všechny pacienty. Chci ještě jednou poděkovat za skvělou a příkladnou spolupráci při této mimořádné události, a to jak vedení nemocnice, zdravotnické záchranné službě, tak všem složkám IZS, hlavně pak i okolním nemocnicím, do kterých zdravotnická služba odváží pacienty, které nebyli schopni benešovští zdravotníci v tu chvíli ošetřit," zdůraznila Jaroslava Pokorná Jermanová. Přístup vedení nemocnice ocenila těmito slovy: "Nemocnice nepochybila vůbec v ničem. Měla nastavena opatření jako všechny ostatní nemocnice, včetně fakultních. Za sebe musím říci, že nemocnice postupovala podle krizového plánu naprosto ukázkově, a i díky tomu se zabránilo možnému chaosu."

Za mimořádný úspěch považuje středočeská hejtmanka i to, že se vedení nemocnice dokázalo postarat o své zaměstnance a všem jejím pracovníkům přijdou výplaty na účet tak, jak jsou zvyklí.

Nemocniční počítačový systém v benešovské nemocnici byl napaden počítačovým kryptovirem v noci 11. prosince ve 2 hodiny 17 minut ráno na chirurgické ambulanci, kde se zpomalovaly počítače a ve 2 hodiny 50 minut již nebyly IT systémy funkční po celé nemocnici. Napadl většinu serverů a pracovních stanic, jichž je 600. V nemocnici zasedl operativně krizový štáb pro řešení nastalé situace a nemocnice zajistila náhradní provoz (laboratoře apod.) pro již hospitalizované pacienty. Záchranka řeší převoz pacientů přes dispečink do jiných okolních nemocnic (Příbram, Říčany, Sedlčany, Krč, Mladá Boleslav, Příbram, Kolín) a navýšila posádky tak, aby stíhala časové dojezdy pro akutní záležitosti pacientů. Přes omezený provoz nemocnice neodmítá žádného pacienta a jeho situaci řeší. V nemocnici je nyní hospitalizováno 200 pacientů.