Nevíte, jak na dotace? My ano!

08.10.2021

Ve státních dotacích jsou velké peníze. Jde jen o to se k nim dostat. A my víme jak na to!

Máte v rukávu projekt, který má šanci na úspěch, ale narazili jste na bariéru v podobě jeho financování? Můžete zažádat o dotaci, ať již státní, či evropskou. A za určitých okolností ji i získat!

Co to je dotace?

Pojmem dotace rozumíme peněžitý dar od státu (popřípadě EU). A ten ho samozřejmě nedává jen tak. Dotace musí být odůvodněná a odsouhlasená speciální dotační komisí. Cesta k tomuto souhlasu nebývá vždy snadná.

První krok

Jak získat dotace? Prvním krokem je posoudit, zda vůbec na dotaci máte nárok. Poskytnutí dotace většinou bývá podmíněno tzv. veřejným zájmem. Musí se zkrátka jednat o projekt, který bude veřejnosti prospěšný. Pod tímto pojmem se může skrývat celá řada možností. Musíte pečlivě zvážit, jak dotační projekt vymyslet a odprezentovat státu, což učiníte prostřednictvím žádosti o dotaci.

Projektový záměr

Ještě před tím tento projekt musíte vypracovat. Řeč je o. tzv. projektovém záměru, ve kterém musí být jasně definovaný jeho cíl, struktura a cílová skupina, na niž je zaměřen. Vypracovat byste měli i podrobný rozpočet.

Vyberte si dotační program

Dalším krokem je vyhledání programu, který by váš projekt mohl zafinancovat. Následované podání žádosti o podporu. To je v podstatě nejklíčovější dokument, který rozhodne, zda na dotaci dosáhnete.

Kolová versus průběžná výzva

V některých případech také budete muset počkat, až se na daný záměr otevře vhodná výzva. Dotační výzvy se dělí na průběžné a kolové. Zatímco průběžné je možné podávat během delšího časového obdob a jsou vyhodnocovány postupně, výzvy kolové bývají otevřeny jen po omezenou dobu a vyhodnocují se najednou. Tím to pro vás v podstatě končí. Zbytek už je na dotační komisi, která posoudí, zda na dotaci máte nárok.

Obraťte se na specialisty

Další možností je obrátit se na specialisty. Tedy ty, kteří dotacím rozumějí a umějí to s nimi. V první řadě vědí, jak má úspěšný projektový záměr vypadat. A s jeho vypracováním vám pomohou. Tyto specialisty najdete například ve společnosti Naviga4, s. r. o. poskytující poradenské služby pro soukromý a veřejný sektor. A jejich součástí je také poskytování státních i evropských dotací. Tato cesta je zřejmě nejschůdnější.

Jak se orientovat v dotační džungli?

Dotační džungle vyžaduje patřičnou orientaci, kterou laik postrádá. A vezmete-li vše již od první myšlenky na přidělení dotace za správný konec a nebudete dělat zbytečné chyby, které vás vrátí na začátek, je velká šance, že se na konci setkáte s úspěchem. Tedy, že vaše žádost bude odsouhlasena a vy dotaci získáte. A to může odstartovat vaše podnikání, nebo umožní jeho expanzi.

Neztrácejte čas a energii

Proč zkrátka ztrácet čas s něčím, co můžete delegovat na někoho, kdo s tím má daleko větší zkušenosti než vy. Energii, kterou byste věnovali složitému vyplňování dotačního formuláře, zkrátka můžete vynaložit jinde. Třeba na zdokonalení vašeho projektu. Hodně štěstí!   

komerční sdělení