Nová etapa v charitativním projektu Počítače dětem

03.06.2022

Společně se nám podařilo zajistit techniku pro více než 5600 domácností.

To je skvělé číslo a moc za něj děkujeme, protože je to i díky Vaší pomoci. Hlavním důvodem vzniku projektu byla pandemie a s tím spojená online výuka. V tuto chvíli šla ale pandemie stranou a před námi stojí nová, zásadní výzva, spojená s válečným konfliktem na Ukrajině.

Naším novým cílem je pomoc českým školám s IT vybavením pro děti ukrajinských uprchlíků, které se od září zapojí do výuky.

Společně s agenturou CzechTrade, společností Ernst & Young, vrcholnými vládními představiteli a komunálními politiky připravujeme sérii kulturních charitativních akcí.

Nové směřování projektu Počítače dětem v roce 2022 v detailu

S příchodem ukrajinských uprchlíků jsme ve spolupráci se zřizovateli škol i školami samotnými zjistili jejich naléhavé potřeby, s kterými jim chceme pomoci. Naším cílem je získat a zrenovovat pro školy a pro děti 15.500 počítačů v hodnotě 122.500.000Kč (počítáme průměrnou bazarovou cenu 7.900Kč/ks) a zahájit dlouhodobou spolupráci s významnými firmami v ČR. Tento projekt může být pomocníkem firmám s plněním nových povinností souvisejících s udržitelností a ESG agendou, kdy nefinanční ESG reporting je v EU povinný pro velké firmy od roku 2023 a bude důležitý i při jednání s bankami o poskytnutí úvěrování.

Cílem Počítače dětem pro rok 2022 je získat od institucí a firem starší vyřazené počítače a notebooky. Zároveň potřebujeme zajistit finanční prostředky na jejich renovaci, po které je zapůjčíme českým školám, aby měly dostatečné vybavení pro zajištění studia dětí od září 2022.

Chceme vybavit 500 škol, v každé zajistit místnost s 30 počítači (celkem 15.000 počítačů). Po ukončení války na Ukrajině a návratu do jejich vlasti tuto techniku znovu zrenovujeme a věnujeme část českým dětem a část ukrajinským školám, aby zde mohla být zahájena výuka. Vedle toho další 500 nejvýkonnějších počítačů věnujeme talentovaným dětem ze sociálně slabých rodin, aby mohli studovat IT a umělecké obory (grafik, fotograf, kameraman, střihač videa).

Variant pomoci je více, tak například můžete:

  • darovat vyřazené starší notebooky nebo stolních PC
  • vyhlásit zaměstnaneckou finanční sbírku, například z elektronické cafeterie (systému zaměstnaneckých benefitů), pokud ji ve společnosti zaměstnanci využívají
  • darovat finanční prostředky z jiných zdrojů

Autor: Martin Stanický, koordinátor projektu