Obelisk z 13. století př. n. l. prošel kompletním čištěním a rekonstrukcí. Byl znečištěn emisemi, výfukovými plyny a zplodiny z komínů

31.03.2023

Obelisk na pařížském Place de la Concorde byl vyroben ve 13. století př. n. l. za faraona Ramsese II. Pochází z chrámu v egyptském Luxoru a do Francie byl převezen v 19. století jako dar egyptského místokrále Muhammada Alího francouzskému králi Ludvíku Filipovi. Extrémně komplikovaná přeprava lodí do Francie trvala tři roky.

Ku příležitosti 200. výročí rozluštění hieroglyfů francouzským lingvistou Jean-François Champollionem byl obelisk o výšce 23 metrů a váze 222 tun čištěn metodou nízkotlakého otryskávání mikročásticemi ze vzdálenosti 15 až 20 cm. Experti použili čističe Kärcher s povrchovým tlakem 0,5 až 1 bar a odstranili tak většinu usazenin, které z většiny způsobilo počasí a emise výfukových plynů a topení.

Tým restaurátorů vyčistil také podstavec, zlacení i rytiny a restauroval i zlatý list na vrcholu obelisku. Postaral se také o odstranění starého, nyní poškozeného spárování epoxidovou pryskyřicí a provedl nové spárování a zpevnění poškozených míst. K ochraně před jemným prachem používali specialisté celotělovou ochranu s dýchací maskou. Projekt je výsledkem spolupráce společnosti Kärcher a francouzského ministerstva kultury.

Společnost Kärcher stojí za důkladným a šetrným vyčištěním takových staveb, jako jsou pražské Národní divadlo, berlínská Brandeburská brána, socha Krista Spasitele v Rio de Janeiru, parku se sochami Vigeland v Oslu, Memnonových kolosů v Egyptě, sochy Velkého Buddhy v Ling Šanu v Číně či Národního památníku Mount Rushmore v americkém Black Hills. 

Zdroj: ASPEN.PR

Zpracovala: Andrea Ježková