Obklopte se květinami – pomůže to vaší pohodě i pracovnímu nasazení

27.04.2021

Přírody v našem okolí zkrátka není nikdy dost. To určitě potvrdí každý, kdo se alespoň občas podívá za okna svého domova. A něžná estetika květin hraje ve všech ohledech zcela jasný prim. Ovšem ne vždy se nám jí dostává dostatečně.

Naše mírné pásmo má bohužel jednu velkou nevýhodu - chladné zimní měsíce, kdy toho okolo nás opravdu mnoho nekvete ani neroste. A nepřekvapí, že se právě v těchto obdobích cítíme nesví, nevýkonní a po všech stránkách pod psa. A jak si s tím tedy poradit? Právě s pomocí květin. Nemusí však jít vždy jen o ty živé.

Když chcete domů pozvat více barev

Motivy rozkvetlé louky nebo pěstěného záhonku jsou na bytových dekoracích velmi oblíbené. Dnes vám tak ta správná fototapeta květiny přinese i tam, kde byste to nečekali. Třeba na dveře od ložnice, dvířka od umyvadlové skřínky apod.

Je jen na vás, čemu dáte přednost - a dobrou zprávou je, že si leckdy vystačíte i s jedním jediným květinovým předmětem. Natolik výrazný tento motiv je. IN je zejména provedení, jež se od "originálu" příliš neliší. Květiny tedy vypadají jako živé a nezáleží na tom, zda je o ty umělé ve váze nebo ty, jež se hrdě skví na vašich stěnách v podobě atraktivních samolepek.

Nic vám však samozřejmě nebrání v tom pořídit si více než jeden dekorativní prvek právě s touto tématikou. A rozhodně nejde o návod, určený jen pro ženy. Příroda totiž působí na všechny lidi stejně a je-li interiér sestaven správně, bude se v něm cítit dobře i pán tvorstva. To je stará osvědčená pravda. A jak to tedy s touto výzdobou nepřehnat?

Aby k sobě všechno navzájem příjemně ladilo

Představte si například, že vás zaujala nápaditá fototapeta s exotickými květinami, která na vás pomrkávala ve vašem oblíbeném obchodě s domácími potřebami. Přinesete si ji tedy domů, ovšem zatím bez jakékoli koncepce. Byla zkrátka krásná a nevšední, což k jejímu pořízení bohatě stačilo. Aby se však úvodní WOW efekt neproměnil v jedno velké UFF, budete muset o jejím umístění v místnosti začít pečlivě přemýšlet.

Ano, měla by vyniknout. Dopřejte jí (pokud možno) celou volnou stěnu s neutrálním pozadím. Vybavujete si, jak efektně vypadají tyto doplňky třeba v salónech krásy nebo nejrůznějších kosmetických studiích? Tak přesně takového efektu byste měli docílit. Dominantní barvou bývá růžová a fialová, ovšem není to nutné. Koneckonců - báječně vypadá i oranžová strelície nebo rudý ibišek. Dovedou si prorazit cestu k vaší pozornosti, ale přitom stále působí něžně a nenásilně. Přesně tak, jak to Matka Příroda zamýšlela.

Na ústředním motivu tedy nezáleží. Ovšem na tom, jak ho zasadíte do celkové koncepce prostoru, už ano. Takže pokud se jednou rozhodnete třeba právě pro exotické květiny, neměňte to. Nesnažte se je doplnit levandulí nebo bylinkami ze zahrádky vaší babičky. Naopak, sáhněte opět po cizokrajně vypadající exotice.

Jednotlivé doplňky vybírejte tak, aby měly s původně vybranou fototapetou společný motiv, barvu nebo alespoň některý výrazný prvek. A kolik by jich mělo být? Ideálně 2-4. Přesně tolikrát by se totiž měl konkrétní motiv v prostoru opakovat, aby celek působil harmonicky a sladěně.

Náš tip: Ale víc, než jedna fototapeta s květinami by se v místnosti přece jen nacházet neměla. Výsledného harmonického efektu byste nedosáhli. Naopak. Vše by dohromady působilo spíše kýčovitě až přeplácaně. A do takového prostoru byste se určitě rádi nevraceli.

Zaměřte se na drobnosti, jež vše skvěle propojí

Stále ještě nevíte, jak na to? Tak si vše ukážeme na názorném příkladu. Vaše fototapeta s květinami má podobu vázy s pestrobarevnou kyticí. Ta se skládá z vlčích máků, chrp a obilí. Můžete tedy na dalších doplňcích v místnosti zopakovat právě tyto květy. Anebo se zaměřte na barvu pozadí, vázy nebo na její vzor. I to jsou totiž prvky, jež na dalších dekoracích v místnosti mohou vytvořit ono harmonické kouzlo, díky němuž se tu budete cítit jednoduše skvěle. A opravdu je to tak snadné, takže se toho nebojte. Byla by to opravdu škoda.

komerční sdělení