Obnovení motoru začíná na jedinečném člunu Ferrari

21.06.2019

Maranello (Itálie) 20. června 2019 (PROTEXT/PRNewswire) - Jediný člun na světě s motorem Ferrari, postavený s požehnáním Enzo Ferrariho

Jediný hydroplán s motorem Ferrari v historii získává celosvětovou pozornost ve svém původním domovu v italském Maranellu. Tento historický jedinečný hydroplán postavený v roce 1952, s osobním zapojením samotného Enzo Ferrariho, je připravován na nadcházející 70. výročí s obnovou motoru ve slavném technickém centru Ferrari Classiche.

Tento motorový člun, pojmenovaný jako Arno XI, byl postaven tak, aby prolomil rekord světových rychlostí a má nebývalý původ. V roce 1953 v italském Lago d'Iseo vytvořil nepřekonaný rekord rychlosti překračující 240 km/h. V roce 1951 se první majitel lodi Achille Castoldi spřátelil s jezdci Ferrari Grand Prix Albertem Ascarim a Luigi Villoresim. Dva slavní závodníci pomohli Castoldimu zajistit vznik jediného motoru Ferrari, který byl kdy postaven speciálně pro plavidlo. Enzo Ferrari souhlasil s osobním zapojením do projektu, dohlížel na každý krok konstrukce a testování motoru. Na projektu se přímo podílel vedoucí oddělení designu motorů Ferrari, Aurelio Lampredi a technický tým.

"Toto je jeden z nejdůležitějších motorů v historii Ferrari," řekl Luigino "Gigi" Barp, ředitel centra Ferrari Classiche divize společnosti Ferrari zodpovědné za obnovu klasických vozů Ferrari do původního stavu. "Obnovili jsme nejvzácnější a nejcennější vozy Ferrari, jaké kdy byly vyrobeny, ale pracovali jsme samozřejmě jen na motorech a karoseriích automobilů. Obnovení tohoto motoru Ferrari z roku 1952, speciálně ručně vyrobeného pro tuto jedinečnou konstrukci, je životním zážitkem pro všechny z nás v centrále Ferrari."

"Představte si, že jste špičkový technik ve společnosti Ferrari a máte možnost pracovat na stejných částech, jaké pomáhal konstruovat a navrhovat sám Enzo Ferrari," řekl čtvrtý a současný majitel motorového člunu Milton Verret z Austinu

"Pro sběratele jedinečných a vzácných Ferrari není nic, co by se dalo srovnávat se závodním člunem poháněným motorem Ferrari připraveným na závody F1. Přidejte k tomu osobní angažovanost Enza a máte motor, pro který by většina nadšenců motoristického sportu umřela. Je to jedinečné."

Motor z roku 1952, který je stále součástí člunu Arno XI, je 4,5 litrový 12válcový motor Ferrari typu 375 (1952 je vyraženo na bloku motoru). Jedná se o motor stejného typu, který poháněl Ferrari při svém prvním vítězství na Mistrovství světa Formule 1 na Velké ceně konané v předchozím roce v Silverstone ve Velké Británii. Motor má kompresi 12:1 s dostatečným výkonem k roztočení dvoulisté vrtule do rychlosti 10.000 otáček za sekundu. Motor je vybaven duálním magnetickým zapalovacím systémem s 24 zapalovacími svíčkami namísto obvyklých 12. Použití magnetů namísto krytů rozvaděčů zajišťuje, že motor poběží dále, i když je zalit vodou.

Tento motor Ferrari původně dosahoval výkonu 350 koní. Ale po několika počátečních zkušebních jízdách a závodech počátkem roku 1953, i když člun dosahoval rychlosti přesahující 100 mph, Enzo Ferrari nařídil úpravu motoru na metanolové palivo, aby umožnil vyšší kompresní poměry. Dodal dva kompresory Roots (nebo dvojité přeplňovače) a dvojici mohutných karburátorů se čtyřmi tlumivkami, takže motor měl nakonec výkon více než 500 koní! Loď má díky tomuto motoru Ferrari historii plnou světových rekordů.

"Když můj tým ve Ferrari dokončí svou práci na motoru, bude fungovat stejně, jako když Castoldi a náš zakladatel pan Ferrari poprvé otočili klíčkem zapalování v roce 1952," dodal Barp.

"Chtěl jsem se ujistit, že loď bude na čas v perfektním stavu pro své 70. výročí," řekl Verret. "Zachování historie Ferrari je to, o čem to všechno je. Tento druh rarity činí z některých vozů Ferrari vozy v hodnotě desítek milionů dolarů. Mít člun jediný svého druhu je k nezaplacení."

Od roku 2012 byla loď Arno XI Verretem zapůjčena oběma světoznámým muzeím Ferrari v Itálii. Plavidlo shlédly stovky tisíců návštěvníků. Loď byla vystavena po boku vítězného Ferrari ve F1 v roce 1951 a ukázala tak dominanci Ferrari na pevnině i ve vodě.

Jak uvedl Barp: "Toto je pokračující kapitola v historii Ferrari. Naše motory jsou opravdu vyrobeny tak, aby běžely vždy a po téměř 70 letech. Je to čest mít tento jedinečný design, ručně vyrobený na zakázku v dílně Ferrari Classiche. Pan Verret nám jej svěřil a my děláme totéž pro nadšence Ferrari na celém světě."

Centrum Ferrari Classiche očekává, že práce na člunu Ferrari bude dokončena počátkem podzimu, kdy pan Verret plánuje celosvětové turné ukazující tento exponát fanouškům Ferrari na celém světě.

O Miltonu Verretovi

Milton Verret je podnikatel a filantrop z Austinu v Texasu, který pracuje s charitativními organizacemi pro děti po celých Spojených státech. Pan Verret je vášnivým sběratelem klasických automobilů, lodí a memorabilií rokenrolu. Je zodpovědný za založení a provozování několika velmi úspěšných národních podniků a společností.