Obyvatelé nového domova Karviná budou žít v lepších podmínkách

15.08.2019

Moravskoslezský kraj pokračuje v humanizaci pobytových sociálních služeb. Další příspěvkovou organizací, která se dočká rekonstrukce, je Nový domov Karviná. Díky 65milionové investici se zvýší kapacita domova i pohodlí jeho uživatelů a zaměstnanců. Stavbu a symbolický klíč dnes (14. 8.) převzal zhotovitel, hotovo by mělo být v září 2020.

"Lidé, kteří v domově žijí, jsou zcela odkázáni na pomoc ostatních. Je nutné zajistit, aby žili v příjemných a důstojných podmínkách. Kromě rekonstrukce ubytovací části bude vybudována i přístavba, takže přibude 25 lůžek v pohodlných jedno a dvoulůžkových pokojích s vlastním sociálním zázemím. Kvalitu péče zvýší i nový evakuační lůžkový výtah," vyjmenoval náměstek hejtmana kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil a doplnil, že úprav se dočkají i venkovní plochy areálu domova.

Během rekonstrukce budou obyvatelé rekonstruované části domova dočasně bydlet v bytových domech, které poskytne město Karviná a které se nacházejí přímo naproti domova.

"Budeme se snažit udělat vše pro to, aby určitá míra nepohodlí v náhradních prostorách byla našim uživatelům vynahrazena. Nová podoba domova pro ně bude určitě patřičným zadostiučiněním", řekla ředitelka domova Eva Cholewová.

Náklady na rekonstrukci části domova i přístavbu se předpokládají na 65 milionů korun

"Moravskoslezský kraj na tuto velkou investici ze svého rozpočtu přispěje 45 milionů korun, zbytek doplatí stát. Zhotovitelem stavby, která má být dokončena v září příštího roku, je společnost Beskydská stavební. Rekonstrukce zvýší komfort domova, ale také zhodnotí majetek Moravskoslezského kraje," uzavřel náměstek hejtmana kraje pro finance, investice a majetek Jaroslav Kania.