Outdoorové boty - ideální volba pro výlety i každodenní nošení

22.07.2022

Lehké turistické boty zažívají v současné době svůj zlatý věk. Jsou oblíbenou volbou nejen pro pěší turisty, ale pro všechny, kteří se věnují outdoorovým aktivitám. Obuv tohoto typu se stala oblíbenou po celém světě a loga předních výrobců tohoto typu obuvi jsou na první pohled rozpoznatelná. Lehká outdoorová obuv na jednodušších trasách dokonce nahradila klasické trekové boty.

Jednou ze značek, které přispěly k popularizaci lehkých turistických bot, je bezesporu Merrell. Tato americká značka byla založena v roce 1981 a od samého počátku se věnovala výrobě lehké outdoorové obuvi. Trvalo však jen několik let, než se stala natolik populární, že se začala rozšiřovat po celém světě. Dnes je jednou z nejznámějších značek v outdoorovém sektoru, která vyrábí nejen boty, ale také oblečení.

Čím se vyznačují lehké outdoorové boty?

Klasické trekové boty jsou poměrně těžké modely obvykle vyrobené ze silné kůže. Vysoký svršek a silná podrážka poskytují velmi dobrou oporu, ale zároveň jsou velké a při vysokých teplotách nepříliš pohodlné. Právě s ohledem na horko a snazší stezky byla vyvinuta outdoorová obuv, včetně bot Merrell. Proč nosit těžkou horskou obuv na dobře upravené stezce, když lehčí modely odvedou mnohem lepší práci? Outdoorová obuv vznikla kombinací vlastností mnoha typů bot. Především odolnost svršku a podrážka, která poskytuje vynikající přilnavost v různých podmínkách, byly převzaty z trekových bot. Svršek však byl odpovídajícím způsobem upraven. Silnější materiály nebo gumové obsázky se používají pouze na nejzranitelnějších místech, kterými jsou obvykle přední a zadní strana. Zbývající panely jsou obvykle vyrobeny z lehčích materiálů. Často se používají vzdušné síťoviny nebo textilní materiály. Co se týče podrážky, má o něco měkčí vzorek než trekové boty. Outdoorová obuv tak vyniká jak v terénu, tak na zpevněném povrchu. Vynikající tlumení bylo převzato z běžeckých bot. Silnější vrstva pěny tlumící dopad každého kroku je řešení, které je v běžeckém světě dobře známé. V turistice se ale ve větším měřítku objevilo až u outdoorových bot. Díky tomu je chůze s malým batohem na jednodušších trasách ještě pohodlnější. Všechny tyto vlastnosti byly navíc zkombinovány do moderního designu, který spojuje vzhled městské, sportovní a turistické obuvi v jednom. Mohlo by se zdát, že tato kombinace si nenajde mnoho příznivců, ale ukázalo se, že je to hit. Díky univerzálnímu designu lze tento typ obuvi nosit jak k džínům, tak k trekingovým kalhotám.

Lehké turistické boty nejen na výlety, ale i na každodenní nošení

Pro mnoho lidí je lehká outdoorová obuv první volbou pro téměř jakoukoli aktivitu. Pro každodenní použití nabízejí vysokou úroveň pohodlí. Velmi dobré tlumení se hodí na tvrdém asfaltovém nebo betonovém povrchu a zajistí pohodlí po celý den. Mírný terénní vzorek poskytuje dostatečnou přilnavost. Outdoorové boty jsou samozřejmě skvělé pro turistiku na lehčích stezkách, pro kterou byly vyrobeny. Jsou vynikající volbou do lesa, na polní cesty i do nižších hor. Lehká turistická obuv se skvěle hodí také na dovolenou, kempování nebo táboření u jezera. Lehká konstrukce zajišťuje chodidlům dostatečné větrání při vyšších teplotách.

Nové cesty rozvoje

Tato americká značka se také stala jedním z průkopníků bot Barefoot. Merrel Vapor Glove, jak je tato kolekce označována, je minimalistická obuv pro běh a turistiku. Jedinečná konstrukce na velmi tenké podrážce a bez dalšího tlumení způsobuje, že nohy fungují, jako bychom chodili naboso. Tím se aktivují svaly a šlachy, jejichž činnost je při používání obuvi s vysokým tlumením značně omezena. Přirozený běh v minimalistické obuvi si získává oblibu mezi lidmi, kteří se zajímají o fitness. S tímto typem aktivity je však vhodné začít pod vedením zkušeného trenéra, protože minimalistický běh se výrazně liší od sportovní aktivity v klasické, dobře tlumené obuvi. Pokud potřebujete pohodlné boty pro všestranné použití, bude pro vás nejlepší volbou outdoorová obuv předních značek, jako je Merrell. Americká značka je proslulá nejen svým pohodlím, ale také odolností svých modelů, takže si můžete být jisti, že vás vaše oblíbené boty budou provázet při každodenních povinnostech i na stezkách po mnoho sezón.       

komerční sdělení