Petr Kovařík vybudoval miliónový čokoládový byznys. Jak dosáhl úspěchu?

03.03.2023

Přečtete si rozhovor s úspěšným podnikatelem Petrem Kovaříkem.

Co považujete za svůj zatím největší úspěch?

Toto je velice komplexní dotaz. Za svůj největší úspěch považuji, že i když je to často náročné (být partnerem, otcem, podnikat, napsat knihu či mít podcast Jaké chceš Česko) tak si udržet určité hodnoty, které mě osobně drží v tom, co považuji za nutné a podstatné pro společnost.

Jaká byla vaše cesta k dosažení úspěchu?

Pokud budu brát za úspěch to, že jsme vybudovali čokoládovou firmu, která měla obraty ve vyšších řádech desítek miliónů korun, měla vlastní obchody nejen v centru Prahy, ale také v Dubaji či Ománu, tak asi největší úspěch bylo to, že jsme udrželi firmu i v době covidu, rozloučili se s lidmi slušně a jedeme dále.

Komu chcete veřejně poděkovat za podporu?

Poděkovat musím své partnerce Silvii, která to dala a přestože to bylo neskutečně těžké, jak vnitřně pro firmu, tak zvnějšku podvody a piklením naší vlády, tak to se mnou dala a společně jsme firmu udrželi a neztratili jsme moc hvězdiček u našich dětí, které to měly s námi těžké, protože jsme pořád jenom pracovali a řešili každodenně nějaké fuckupy.

Provozujete vlastní webové stránky nebo eshop? Proč bychom měli váš web navštívit?

www.steinerkovarik.com nebo www.silahotentota.cz, kde sdílím občas v blogu mé pohledy na svět či www.jakechcescesko.cz, přes které se můžete dostat na náš youtube kanál, kde harmonizujeme Česko společně s dalšími.

Jak si udržujete psychickou i fyzickou kondici? Co vám nejvíce pomáhá?

Tělesnou aktivitou. Sportem. To je základ. Vystudoval jsem Sportovní Gymnázium Přípotoční, kde jsem hrál basketbal a na vysoké jsem plavat za univerzitu. Hraju beachvolejbal, posiluji, běhám v přírodě. 

Bez těchto aktivit bych se zbláznil. Čtu. Píšu. Jsem s dětmi, občas zajedeme do lesa na houby. Je toho mnoho, ale bez pohybu by to nešlo.

Máte pro naše čtenáře radu či doporučení jak být úspěšný ve svém oboru?

Je to klišé, ale věřit ve Váš sen, milovat to a být vytrvalý a disciplinovaný. Není to nic těžkého. V dnešní době může být úspěšný každý. Tím, že narve peníze do nějakého produktu a bude hodně "křičet", tak má hotovo. To je mnoho (tak 90 procent dnešních startupů). Nemají srdce, nepočítají s tím na pořád a tak se podnikat nemůže. Vymyslet nějakou "kravinu", pak to provozovat a prodat, bez svého srdce v tom, abych byl prospěšný pro společnost a dělal to tak, jak to cítím já a ne tak, jak to říkají lidé, kteří jsou ale stejné čísla, jako ta v excelu, to nemá smysl.

Jaká je vaše největší vášeň či závislost? Přiznáte se?

Sport. Dobré jídlo. Dobří lidé. Bystrost. Krása.

Kdo je váš vzor či inspirativní osobnost a proč?

V ČR z těch nejznámějších asi nikoho nemám. Mám rád Jirku Procházku s jeho přístupem k MMA. Ale jinak to tady není nic moc. Mám rád Nikolu Jokiče, který mění pohled na basketbal. 

Z lidí, kteří jsou špičky v oboru mě hodně přesvědčili o schopnostech a lidství: prof. Beran, doc. Šmucler, prof. Bárta, prof. Hogenová. Určitě bych na někoho ještě narazil, ale tohle jsou ti, kteří mi utkvěli z mých podcastů.

Jaký máte názor na MMA zápasy? Jaké dva lidi byste chtěl vidět zápasit v kleci?

Je to vtipné, výše jsem psal, že Jirka Procházka je super. Rád s ním hovořím, věřím, že odpovídá na některé mé nepoložené otázky. Ale popravdě, zápasit nikoho vidět nemusím, dělal jsem dlouho thai box a s respektem k tomu sportu nemusím koukat na to, jak lidi spolu zápasí.

Chcete být milionář nebo miliardář anebo pro vás peníze nejsou tak důležité?

Nikdy jsem nemusel řešit peníze. Před covidem jsem na vše vydělal z toho, co jsem tvořil. Covid nás položil, ale nyní, když nad tím přemýšlím, milionář už jsem, asi by mi stačilo být stamilionář a použít peníze pro dobro své, ale ze stejných 50ti procent i dobro společnosti.

Jakého filmového superhrdinu máte nejradši?

Měl jsem rád Ironmana, ale nyní mě víc fascinuje doktor Strange. Ukazuje na obě stránky našeho já.

Máte zkušenost s repasovanými notebooky nebo počítači? Používáte je někdy nebo kupujete vždy jen nové zboží? 

Už jsme x- krát počítač repasovali.

Prozradíte, jakou celebritu nesnášíte a proč?

Popravdě řečeno a to nevím, zda je ta pravá odpověď. V ČR není fakt velká celebrita, z které bych byl paf, takže ani nemůžu říct, že bych nějakou nesnášel. Ze zahraničí jsou tak daleko, že to nejsem schopný definovat. Ale pokud bych měl považovat za celebritu i politika, tak vlastně bych mohl říct, že mě velice nemile překvapuje A. Babiš, který degraduje a rozděluje společnost. Společně s druhým, který je M. Zeman. Oba by ve zdravé společnosti neměli mít takovou moc.

Chcete mít ve své garáži více aut pro různé účely?

Mám Mx-5, mám NSU veterána motorku po dědovi, kterou jsem dal do kupy a je z roku 1942. Možná nějakého veterána, víc nepotřebuji.

Jaké by bylo perfektní jméno pro vaši jachtu?

Haha. Je mi to jedno. Respect.

Jaké máte plány do nejbližší budoucnosti? Na co se teď těšíte?

Posunout čokoládovou firmu, být více v klidu. Měnit zažité představy o čokoládě, které jsou mylné, protože 95 procent světové produkce není kvalitní čokoláda a navíc je z Afriky, kde se zotročuje 5 mil lidí včetně 2 mil dětí, atd.

Je podle vás milostný vztah s robotem nevěra?

To fakt nevím, nepřemýšlel jsem nad tím a připadá mi to spíš do nějakého japonského filmu.

Jaké by bylo vaše sdělení či promluva do duše svému mladšímu já, kdyby to bylo možné?

Být víc v klidu a neblbnout s investicemi do Dubaje či Ománu a nechat ty peníze tady pro lepší edukaci lidí.

Cokoliv, co se do rozhovoru nevešlo a chcete to sdělit veřejnosti:

Dělejme věci vědomě a zodpovědně. Chovejme se k planetě tak, jako bychom byli děti a chtěli cestovat po krásných místech za 30, 40 let.

Instagram: Petr Kovařík
Facebook: Petr Kovařík

Děkuji za rozhovor

Honza Vavřička

Foto: Tedx Unyp