Petra Krausová: recenze komorní komedie Růžové svatby

14.12.2023

Komorní komedie o dvou stárnoucích, povahově zcela rozdílných sestrách, které k sobě nacházejí cestu teprve ve chvíli, kdy musí spolupracovat na přípravě svatby dcery jedné z nich. Zatímco zatrpklá, zhýčkaná a sebestředná Kathryn se pomocí alkoholu vyrovnává se svým posledním rozvodem a staví se na piedestal nad všechny ostatní, vždy dobře naladěná, praktická a laskavá Rose musí být ta, kdo se o vše postará. Kolize pak nastává v okamžiku, kdy se Kathryn dozvídá, že si její dcera přeje, aby ji k oltáři vedla Rose. Na povrch náhle vyplouvají nejen staré křivdy, ale i skutečnosti, o nichž především Kathryn neměla ani zdání a jež celý předchozí Rosiin život staví do nového světla.

Komedii jako celek drží pospolu především brilantní výkon Vilmy Cibulkové v roli Kathryn, jejíž dobře mířené sarkastické poznámky udržují diváka v neustálé pozornosti a očekávání, kam až její jízlivosti mohou ještě zajít.

Ač jde vlastně o velice smutnou podívanou, humornost situace nenechá divákovu bránici příliš dlouho odpočívat. S herecky obtížnější rolí věčného optimisty se pak musela vypořádat Michaela Dolinová, a nutno podotknout, že se jí to, až na občasnou mírnou topornost, dařilo s jistou dávkou noblesy. Svůj skutečný herecký um ale předvedla teprve v okamžiku, kdy se mohla v rámci peripetie vymanit ze své ploše definované role a dala vyniknout Rosiiným skrytým charakterovým rysům.

Celkově hra zaujme především konverzační duchaplností a lehkostí, s níž je přistupováno k tématu, ze své podstaty hořkému. Bránit se ale smíchu, i když propuká skrze "slzy", by bylo kontraproduktivní, neboť jak praví klasik, "s humorem jde všechno líp". Nezbývá než dodat, že i pelyněk v koktejlu našeho života s ním chutná úplně, ale úplně jinak.

Hodnocení: 80 %

Hodnotila: Petra Krausová

Fotka od StockSnap z Pixabay