Po znovuotevření bran nově čeká na návštěvníky v zoo pásovec

07.04.2020

Každý rok se Zoo Liberec snaží pro návštěvníky přichystat nějakou novinku, ať už v podobě nové stavby, zrekonstruovaných expozic nebo představení nového živočišného druhu. Jednou z těch letošních je zahájení chovu pásovce kulovitého, kterého mohou návštěvníci liberecké zahrady spatřit vůbec poprvé v celé její stopatnáctileté historii.  

Sedmiměsíční samec pásovce dorazil do Liberce první dubnový den z brněnské zoologické zahrady, kde přišel na svět v srpnu loňského roku. Nový domov našel v pavilonu tropů. Zde obývá stejnou expozici s párem papoušků arů hyacintových, se kterými sdílí stejnou oblast výskytu i ve volné přírodě.

"Pásovci se pohybují výhradně po zemi, takže nehrozí, že by ary rušili při hnízdění, a inteligentním ptákům, jako jsou velcí papoušci, zase svědčí, když jsou chováni ve vhodně sestavených kombinovaných expozicích. Je to pro ně určitá forma sociálního enrichmentu (obohacení), "spolubydlící" jim vlastně pomáhají bojovat s nudou," vysvětluje zooložka Dorota Gremlicová

První setkání obou druhů proběhlo bez komplikací. Dle slov zooložky opeřenci reagovali přiměřeně, nepanikařili, ani nebyli agresivní.

"Bezprostředně po vypuštění pásovce se chovali ostražitě, ale zároveň na něj byli strašně zvědaví. Na nižší větve si netroufali, ale sledovali každý jeho pohyb a pozorovali, jak všechno pečlivě obhlíží a přehrabuje. Později si našel koutek, kde se uložil ke spánku a papoušci se v klidu nakrmili a odvážili se i na zem," dodává Gremlicová

Zatím je pásovec stále ještě mladý, ale v budoucnu se liberecká zoo bude snažit získat vhodnou samičku a pokusí se i o odchov. 

"V trendu vhodně kombinovaných expozic chceme pokračovat i nadále. Pokud vše půjde podle plánu, doufáme, že ještě letos návštěvníkům představíme i další nové zajímavé druhy," doplňuje ředitel David Nejedlo

Pásovec kulovitý (Tolypeutes matacus)
Pásovci kulovití se vyskytují v travnatých oblastech a mokřadech poblíž suchých lesů v Jižní Americe, a to ve státech Argentina, Bolívie, Brazílie a Paraguay. Patří mezi nejmenší žijící pásovce. Malý vzrůst společně s nevýrazným zbarvením a převážně noční aktivitou z nich činí nenápadné tvory, které je obtížné spatřit.