Pořizujete sekeru? Tyto aspekty je třeba brát v potaz

14.12.2020

Řádně naštípané dříví je bezesporu tou nejlepší vizitkou každého hospodáře. Když jej navíc má nachystán dostatek, nemusí se zimy rozhodně obávat. V opačném případě je zapotřebí přiložit ruku k dílu. 

Sekání dříví pro mnohé z nás představuje spíše zábavu než nějakou těžkou práci. tedy v případě, že máme k dispozici správnou sekyru. Pokud tomu tak není, nastal čas pro nákup nové. Co všechno by měla splňovat? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Kvalitní kalená ocel

V první řadě byste se měli soustředit na kovovou součást sekyry. Jinými slovy, sekat nemůžete něčím, co je tupé a ne příliš kvalitní. Ostří musí být skutečně maximálně nabroušené, aby polínka odskakovala jedna radost. Jasně, v kapse oblíbené pánské vesty bývá většinou brousek, nicméně z výroby ostrá být musí. Stejně tak je základem sekyry kalená ocel maximální pevnosti. Ostatně vždy si o ní můžete přečíst přímo v popisku sekyry v daném internetovém nebo klasickém kamenném obchodě.

Pevné a ergonomicky řešené topůrko

Na topůrko si dejte také velký pozor. Vyrobeno bývá často ze dřeva. Volit lze ale také modely s topůrkem vyrobeným z kompozitních materiálů. Ty jsou mnohem pevnější než samotné dřevo a mnohdy také hladší. Co se týká ergonomie, topůrko by mělo být tvarováno tak, aby do ruky dokonale sedlo. Důležitá je také hmotnost sekyry. Čím je nižší, tím pomaleji se při dlouhodobějším sekání unavíte. Bude se vám také pracovat nepoměrně pohodlněji.

Velké a malé modely

Seker je na trhu obrovské množství. Vybírat se vyplatí hlavně podle velikosti. Na hrubé sekání velkých špalků je ideální záležitostí kalač. Ten si poradí i s opravdu velkými kusy dřeva. A značka? Určitě stojí za to pořídit sekery Hultafors. Právě ony se vyznačují maximální kvalitou a přijatelnou cenou.

Zdroj obrázku:

biggunsband / Shutterstock.com