Praha věnuje prvňáčkům školní balíčky a roušky

29.08.2020

Děti, které letos 1. září půjdou poprvé do školy, dostanou od hlavního města Prahy, jak se již stalo tradicí, balíček s potřebami na výtvarnou výchovu a s dalšími užitečnými věcmi. Balíčků je celkem 15 300 a město je pořídilo za 1 660 662 Kč bez DPH. Prvňáčci navíc dostanou také roušky a další dary od různých městských společností.

V balíčcích, které do škol rozvezla Městská policie hl. m. Prahy, letošní prvňáčci najdou například podložku na modelování, vodové barvy nebo štětce. Mezi další praktické dárky patří kelímek na vodu, modelína či bavlněný sáček na přezuvky. Více jak 15 000 balíčků vyšlo Prahu na necelých 1 700 000 Kč bez DPH.

"Pro každého rodiče je začátek školního roku spojený s většími výdaji, které jsou nezbytné pro nákup školních potřeb. Proto i letos Praha věnuje prvňáčkům praktické balíčky. Ty jsou však oproti loňskému roku doplněny o roušky, které jsou v této nemilé situaci nezbytnou součástí každého z nás. Pevně ovšem věřím, že přes tuto novou povinnost udělají darované potřeby dětem radost a zpříjemní jim tak vstup do nového školního roku," uvedl radní hl. m. Prahy pro oblast školství Vít Šimral.

Kromě jiného dostanou letos děti také roušky, které budou jednotlivě balené a vyrobené ze 100% polypropylenu, jenž je zdravotně nezávadný a používá se v potravinářském či textilním průmyslu. Důležité je, že se nejedná se o jednorázovou roušku, děti ji tak mohou vyprání na vyšší teplotu využívat znovu.

Začátek školního roku je také spojený s bezpečností, pro strážníky to znamená návrat na přechody u škol, kde dohlížejí na bezpečnou cestu školáků. Prvního září bude dohled tradičně zvýšen na maximum - před začátkem vyučování bude na bezpečnost školáků ze 151 základních škol dohlížet 245 strážníků na celkem 174 přechodech. V rámci celého školního roku se pak budou školáci ráno setkávat se strážníky na více než 110 přechodech.

"Letošní rok je nejen pro prvňáčky opravdu výjimečný. Nechceme nic podcenit, proto se na nástup školáků řádně připravujeme. Kromě hygienických balíčků, které dostanou, jsme posílili i hlídky městské policie v blízkosti škol a na frekventovaných přechodech, aby si řidiči opět zvykli na vyšší koncentraci malých dětí v ulicích," řekl náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček.

"Jsem ráda, že velkou část balíčku pro prvňáčky tvoří právě výtvarné potřeby. Dětskou tvořivost a představivost je třeba od útlého věku rozvíjet a podporovat. Kreativitu děti kromě výtvarné výchovy určitě využijí i v dalších předmětech a disciplínách. A rodičům snad tato malá pozornost pro jejich prvňáčky usnadní už tak dost hektický začátek školního roku," dodala radní hl. m. Prahy pro kulturu a cestovní ruch Hana Třeštíková.

Obsah balíčků pro prvňáky:

  • Bavlněný sáček (vak) na přezuvky, 100% bavlna, mix barev, s logem hl. m. Prahy
  • Podložka na modelování A4, plastová, mix barev
  • Bezpečnostní kelímek na vodu, plast
  • Školní modelína v krabičce, 10 zářivých barev, á 20 g
  • Školní vodové barvy velké v plastovém pouzdře, 12 barev
  • Štětec plochý, velikost 8